AFGANİSTAN AÇLIKLA BAŞBAŞA

featured
arşiv
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AFGANİSTAN’ DA YAŞAM ZORLUKLARI BAŞLADI…..

Afganistan’ın başkenti Kabil’de sadece kadın eğitimci ve öğrencilerin bulunduğu Moraa Üniversitesi, Taliban’ın verdiği onayla eğitim faaliyetlerine devam ediyor. Kurum yetkilileri, Taliban’ın yönetim şekline atıfla, İslam Emirliği’nin, araştırmalarının ardından kendilerine eğitim ve sosyal faaliyetlerine devam etme izni verdiğini belirtiyor.

Üniversitede eğitim gören öğrenciler ise örgüt yönetiminden, ülkedeki bütün kızların da eğitimlerine devam edebilmelerine izin vermesini istiyor.
Afganistan’ın başkenti Kabil’de sadece kadın eğitimci ve öğrencilerin bulunduğu Moraa Üniversitesi, Taliban’ın verdiği onayla eğitim faaliyetlerine devam ediyor.
Kurum yetkilileri, Taliban’ın yönetim şekline atıfla, İslam Emirliği’nin, araştırmalarının ardından kendilerine eğitim ve sosyal faaliyetlerine devam etme izni verdiğini belirtiyor.
Üniversitede eğitim gören öğrenciler ise örgüt yönetiminden, ülkedeki bütün kızların da eğitimlerine devam edebilmelerine izin vermesini istiyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Batılı ülkelerin Afganistan’dan asker çekmesi sürecinde saldırılarını arttıran Taliban, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden kaçması ve hükümetin düşmesiyle 15 Ağustos‘ta savaşmadan Kabil’i ele geçirdi. Örgüt, Kabil’i aldıktan sonraki birkaç gün içerisinde Afgan halkına ve uluslararası kamuoyuna barışçıl bir imaj sundu. Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid, düzenlediği ilk basın toplantısında, “Kardeşlerimiz, erkeklerle aynı haklara sahipler… Bizimle omuz omuza çalışacaklar.” sözleriyle kadınlara güven vermeye çalıştı.
Bu ifadeler, önceki Taliban yönetimi sırasında kadınların eğitim ve iş hayatından mahrum bırakıldığı, tüm vücut ve yüzlerini kapatmaya zorlandıkları ve yanlarında bir erkek refakatçi olmadan evden çıkmalarına izin verilmediği uygulamalarla çelişiyor. Gün geçtikçe Taliban’ın ilk günlerde çizmeye çalıştığı olumlu tablo yerini daha sert uygulamalara bırakıyor.
Öte yandan ;
Afganistan’daki gıda sorununun Suriye, Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden daha ciddi ve umutsuz olacağını vurgulayan BM görevlisi, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Afganistan’da şu anda dünyanın en kötü insani felaketlerinden birisi yaşanıyor. En kötü felaket için geri sayım başladı ve şimdi harekete geçmezsek, en kötü felaketi de göreceğiz” dedi.BM ölçülerine göre, 3. derece, ciddi akut gıda beslenme sorunu, 4. derece ise arkasından ölümlerin geleceği aşırı derece ciddi akut gıda sorununun göstergesi olarak biliniyor. BM’de 5. derece ise tam bir kıtlık göstergesi olarak anılıyor.

İŞİN DİĞER ACI TARAFI…..
Afganistan’dan kaçan bazı gençler aranıyor ve arayıp bulamadığı herkesin evine TALİBAN örgütleri tarafından baskın düzenleniyor. Bulamadıkları kişilerin ailelerine baskı uyguladıkları, gelmemeleri halinde gerekirse infaz edeceklerini apaçık belirtmişlerdir.
BBC’ye konuşan Norveç Küresel Analizler Merkezi Başkanı Christian Nellemann, “Şu anda Taliban tarafından hedef alınan çok kişi var ve tehdit çok net” dedi. Christian Nellemann, “Bu kişilerin teslim olmaması durumunda ailelerinin tutuklanacağı, yargılanacağı, sorgulanacağı ve cezalandırılacağına dair yazılı Taliban belgeleri var.”
kaynaklar: bbc türkçe, euronews

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    beter olsunlar eğitimsiz bilinçsiz bir toplum ölmeye mahkumdur…

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!