AFGANİSTAN HALKI UMUTLARINI KAYBETTİ….

Taliban örgütünün kurulduğu Kandahar doğumlu. Örgütün kurucusu Molla Ömer ile birlikte yan yana savaşmış bir isim. Molla Abdul Gani Baradar, Molla Ömer ile birlikte Taliban'ı 1990'larda kurdu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AFGANİSTAN HALKI UMUTLARINI KAYBETTİ…
Detsche Welle Türkçe’nin haberine göre; ‘Bir çok kadın bizi Taliban götürmesin, bu ölüm şereflidir’diyerek intihar etti. Bizim çocuklarımız çocuk değil mi? Taliban onları almasınlar diyerek bir çok kadın maalesef hayatına son verdiği öğrenildi…
Afganistan Kadın Hakları Savunucusu ZARMİNA KAKAR ; ‘Daha çocuktum ama hatırlıyorum… Annem bana dondurma alacaktı, birlikte evden çıkmıştık. Taliban annemin yanında bir erkek olmadan sokağa çıktığı için kırbaçlamıştı. O karanlık günler geri dönüyor.’
Afganistan’ın ilk kadın belediye başkanı GHAFARİ ; ‘Beni öldürecekler, oturdum ve gelmelerini bekliyorum.Ailemi bırakmam. Zaten nereye gidebilirim ki’ dedi…
Taliban’ın Afganistan’ın tamamında kontrolü ele geçirmesiyle birlikte hemcinslerinin sesi olmaya çalışan Afgan kadın gazeteciler ve aktivistler, artık kendi hayatlarından endişe ediyor.
Kadın gazeteciler, Kabil’in kontrolünün alınmasının akabinde evlerine dönmeleri gerektiğinin söylenmesinin ardından gizlenmeye başladılar.
euronews’e konuşan ve güvenlik gerekçesiyle adının açıklanmasını istemeyen bir gazeteci, “Çok ama çok üzgünüm. Afgan kadınlar için kalbimden ağlıyorum.” dedi.
Afgan kadınlar artık özgür olamayacak, özgürlüklerini yitirecek. Taliban kadınları, gazetecileri ve sivil aktivistleri taşlayacak.”” diyen gazeteci, Örgür yönetimi altında kadınların artık çalışamayacaklarını seks hikaye
veya eğitim alamayacaklarının altını çizdi.
Kabil’de sokakların bomboş olduğunu belirten eski milletvekili ve eski Meclis Başkanı Yardımcısı Fevziye Kofi, Twitter hesabından, “Güne Kabil’in boş sokaklarına bakarak başlıyorum, insanı dehşete düşürüyor. Tarih ne çabuk tekerrür ediyor.” sözleriyle başkentteki atmosferi aktardı.
Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinden sonra medyaya, vatandaşların ülkeden kaçma mücadelesi verdiği çaresizlik anları yansıdı.
Angelina Merkel ; Afgan vatandaşların ülkeyi terk edip etmemesi Taliban’a bağlı bir durum, Türkiye ile yakın olarak çalışmak zorundayız’ derken ABD Hükümeti askerini ve vatandaşlarını geri çekme kararı alarak ülkeyi terk etmelerini söylemişti.
Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleşen tahliye uçuşuyla, 324 Türk vatandaşı KABİL’ den tahliye edildi. THY ait uçak saat 16:45 de İstanbul Havalimanına indi. Kabil’den gelen Türk vatandaşlarımız corona virüs önlemleri kapsamında İstanbul Havalimanında testleri yapılacak. Belirtilen adreslerinde karantinada kalarak, test sonuçları negatif çıkanlar karantinadan çıkacaklar…
PEKİ EŞREF GANİ NEREDE? ÜLKEYİ NEDEN TERK ETTİ?
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban’ın ilerleyişi sonrası 15 Ağustos Pazar günü ülkeyi terk etti.
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi 4 otomobil ve içi nakit para dolu bir helikopterle terk ettiği öne sürüldü. Gani, Taliban örgütünün başkent Kabil’de kontrolü eline almasının akabinde geçtiğimiz pazar günü Afganistan’dan ayrılmıştı.AB, Afganistan'a yardımda mutabık
sex hikaye
Rusya merkezli RIA haber ajansından yapılan açıklamada, “Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani büyük bir meblağ parayı geride bırakmak zorunda kaldı. Çünkü paraların hepsi araçlara sığmadı ve asfalt yolun üzerine bırakıldı. Ancak Gani ve ailesi, 4 araba ve içi tamamiyle nakit para dolu bir helikopterle birlikte ülkeyi terk etti. Gani, Afganistan’da kan dökülmemesi için böyle hareket ettiğini söyledi.” ifadeleri yer aldı.

Taliban’ın lider kadrosu
Molla Yakup
Taliban’un kurucusu Molla Ömer’in oğlu. Örgütün askeri komitesinin başkanı. Örgüt içinde birleştirici bir rolü olduğu belirtiliyor.
Siracettin Hakkani
Sovyet işgaline karşı mücadele veren Celaleddin Hakkani’nin oğlu. Taliban örgütünün ‘başkan yardımcısı’ olarak anılıyor. Aynı zamanda Hakkani örgütünün de kurucusu. Afganistan’da intihar saldırılarının arkasında çoğunlukla Hakkani ağının olduğu sanılıyor.
Heybetullah Akhundzade
El Kaide’nin liderlerinden Eymen el Zevahiri’ye yakın isimlerden. Taliban örgütü içinde nadiren görüntü veren liderlerden biri.
Molla Abdul Gani Baradar
Taliban örgütünün kurulduğu Kandahar doğumlu. Örgütün kurucusu Molla Ömer ile birlikte yan yana savaşmış bir isim. Molla Abdul Gani Baradar, Molla Ömer ile birlikte Taliban’ı 1990’larda kurdu.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!