Anneler Günü tarih kökeni ve anlamı

featured
Anneler Günü - tarih, kökeni ve anlamı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anneler Günü tarih kökeni ve anlamı. Bu Mayıs’ta Anneler Günü anneler çocuklarından ve eşlerinden çiçekler, kendi boyadıkları resimler ve çikolatalar alıyor. Anneler Günü her zaman Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanır. Peki Anneler Günü’nün arkasındaki hikaye aslında nedir?

  • Anneler gününün hikayesi

Kalıcı bir söylenti, Anneler Günü’nün Nasyonal Sosyalistler tarafından icat edildiğidir. Aslında, eski Yunanlılar belirli günlerde anneleri onurlandırır ve kutlarlardı. Bu gelenek daha sonra kaybolsa da, yüzyıllar boyunca yeniden canlandırıldı ve geliştirildi. 13. yüzyılda İngiliz Kralı Henry III. Hıristiyanların “Ana Kilise” yi anması gereken “Anneler Günü“. O gün aileler kiliselere gidip onları kutladılar. Napolyon Bonapart’ın 19. yüzyılın başlarında Anneler Günü’nü başlatma girişimi, rejimi 1815’te devrildiğinde başarısız oldu.

Tanınmış Anneler Günü’nün kökeni 1872’de Amerika’da

Julia Ward Howe, kadın hareketinin tanınmış bir savunucusuydu ve emekleri ve çalışmaları nedeniyle annelerin onuruna bir tatil talep etti. Ne yazık ki bu gereksinim de karşılanmadı. Nihayet Anneler Günü, 1914’te Anna Jarvis’in isteği üzerine Amerika Birleşik Devletleri‘nde kabul edildi. Seçtiği ilk tarih, 9 Mayıs 1905’te ölen ve barış için kampanya yürüten annesinin ölüm günüydü. Anneler Günü ile Anna Jarvis, örneğin kadınların oy kullanmasına izin verilmediğinden, kadınlar için daha fazla eşitlik ve haklar elde etmek istedi. 8 Mayıs 1914’te ABD Başkanı Anneler Günü’nü resmi olarak resmi tatil ilan etti.

Sonra İngiltere Anneler Günü’nü hayata geçirdi. Anneler Günü ile teşvik edilen İsviçre, Norveç, İsveç, Almanya ve Avusturya takip eden yıllarda bunu takip etti. Sonuç olarak, Anneler Günü uluslararası alanda kutlandı . Zamanla ekonomi , hediyeleri pazarlamak için Anneler Günü’nü keşfetti ve onu giderek daha fazla hediye günü haline getirdi.

Nasyonal Sosyalistler Tarafından İstismar Edildi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nasyonal Sosyalistler, propagandaları için Anneler Günü’nü kullandılar. Anneler Günü’nü şablon olarak aldılar ve özellikle çok sayıda Alman çocuğu dünyaya getiren anneleri onurlandırmak için ulusal bayram ilan ettiler.
Bunu yapmak için Anneler Gününe yeni bir isim verdiler ve bunu “Alman Anneler Anma ve Onur Günü” olarak yeniden adlandırdılar. Devlet için birçok Alman çocuğu doğuracak olan Alman ev hanımı imajını yaydılar. Bu bağlamda, birçok çocuğu olan kadınları onurlandırmak için anne haçı verildi. Bu, kadına, eğer kendisi ve eşi Alman kanındansa, anne ahlaki açıdan kusursuz, kalıtsal ve terbiyeli ve çocuklar doğurmuşsa verilirdi.

Birçok anne, çiçekler veya başka hediyeler gibi küçük hediyeler alır.

Haç bronz (dört veya beş çocuk), gümüş (altı veya yedi çocuk) veya altın (sekiz veya daha fazla çocuk) olarak verildi.
Savaştan sonra Amerikalılar, Amerika’dan uzaklaşmak için Doğu Bloku ve Doğu Almanya’da Dünya Kadınlar Günü kutlanarak Almanya’da Anneler Günü’nü yeniden başlattılar. Anneler Günü sadece 1990’dan beri Doğu Almanya’da kutlanıyor.

Modern anneler günü

Günümüzde Anneler Günü farklı şekillerde kutlanmaktadır. Birçok anne, çiçekler veya başka hediyeler gibi küçük hediyeler alır.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!