ÇEVREMİZ YETERİNCE TEMİZ Mİ ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇEVREMİZ YETERİNCE TEMİZ Mİ? Çevre kirliliğinin en önemli nedenleri arasında; hızlı nüfus artışı, plansız kentleşme, plansız endüstrileşme ve doğal kaynakların ölçüsüz kullanılması bulunmaktadır. … Bu durumda çevrenin pek çok yer ve şekilde hızla kirlenmesine neden olmaktadır.
Kuşkusuz çağımız, dünya tarihinde en fazla gelişme ve ilerlemelere sahne olmaktadır. Beşeriyetin sanayileşme ve tekniğin her alandan gelişmenin azami noktası yaşamakta olduğumuz zaman dilimi içindedir. Bu hızlı gelişme her geçen gün daha da hızla artmaktadır
. Bu arada, insanlar da doğal zenginlik kaynaklarını hızla tüketmektedirler. Bu durumda çevrenin pek çok yer ve şekilde hızla kirlenmesine neden olmaktadır. Etkili ve geniş kapsamlı önlemler alınmaz ise dünyamızdaki tüm canlı varlıklar için yaşama şartları durmadan bozulmaya devam etmektedir. Hızlı sanayileşme ile beraber çevrenin hızla kirlenmesi ve bu durumun doğurabileceği sınırsız tehlike, ancak son çeyrek yüzyılda yeterince anlaşılabilmiştir. çevre sorunlarının diğer kaynakları şunlardır:
Bu alanda sıralanmış olan maddelerin daha artırılması mümkündür. Genel olarak ele alınması gerekli olan maddeler aşağıda sıralanmıştır;
1- Göçler ve düzensiz şehirleşme,
2- Kişi başına kullanılan enerji, su, kağıt, kömür vb. artışı,
3- Ormanların tahribi, yangınlar ve erozyon,
4- Aşırı otlatma ve doğal bitki örtüsünün tahribi,
5- Konutlardaki ve işyerlerindeki ısınmadan kaynaklanan (özellikle kalitesiz kömür kullanımı) hava kirliliği,
6- Motorlu araçlar ve deniz araçları,
7- Maden, kireç, taş ve kum ocakları,
8- Gübre ve zirai mücadele ilaçları,
9- Atmosferik olaylar ve doğal afetler,
10-Kanalizasyon sularının arıtılmaksızm alıcı ortamlara verilmesi ve sulamada kullanılması,
11-Katı atıklar ve çöp,
12-Sulak alanların ve göllerin kurutulması,
13-Arazilerin yanlış kullanımı,
14-Kaçak avlanma,
15-Televizyon, bilgisayar ve röntgen; tomografi vb; tıbbi cihazların yaygınlaşması ile meydana gelen radyasyon,
16-Endüstriyel ve kentsel kaynaklı gürültü.
PLASTİKLER….
VERECEĞİMİZ ÖRNEKLERDEN BİR KAÇI….
AB Konseyi, çevre kirliliğine neden olan tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklayan düzenlemeyi onayladı
AB’de ‘tek kullanım plastikler yasağı’ başladı
Avrupa Parlamentosu (AP) 2019’da aldığı kararla söz konusu plastik ürünlerin kullanımını kıta sınırları içerisinde yasaklama kararı almıştı. AP’nin bu adımı 30 Kasım 2015 tarihinde imzalanan Paris Anlaşması’ndan 4 sene sonra gelmişti.
AB Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, plastikten yapılan ve kullanıp atılan tabak, çatal, bıçak, bardak, kulak çubuğu ve pipet gibi ürünler bugünden itibaren AB pazarına giremeyecek. Ayrıca polistirenden (beyaz plastik köpük) yapılmış yiyecek ve içecek kutuları da bu kapsamda bulunacak.
Kadın pedleri ve plastik içerikli sigara filtreleri gibi alternatifi bulunmayan ürünler ise ilk aşamada yasaktan muaf tutulacak. Ancak bu ürünlerin üzerinde tüketicileri uyaran bazı yazılar yer alacak.
AB düzenlemesinde yasaklanan ürünlerin park, sokak ve kamuya açık alanlardaki çöplerin %20’sini oluşturduğuna dikkat çekiliyor. Çöplerin toplanmasının AB’deki belediyelere yılda 700 milyon euroya mal olduğu belirtiliyor.
Sigara izmaritleri de listede, yasak 2027’de başlayacak
AB’nin kabul ettiği Tek Kullanımlık Plastikler Mevzuatı’nın 8’inci maddesinde plastik içeren sigara izmaritleriyle ilgili özel bir açıklama bulunuyor. Mevzuata göre bu tarz izmaritler yasak kapsamında değil ancak bu tarz ürünleri üreten firmalar çevreyi koruma adına daha fazla çöp vergisi ödeyecek.
Aktivistler mevzuatın sigara izmaritlerini de kapsaması gerektiğini belirtiyor ancak yasalar değişmediği sürece bu kanun 2027’ye kadar aynı kalacak.
Çevre kirliliğini önlemek için 10 öneri
1. Yeniden kullanılabilir çanta kullanın
2. Sıvılar için tek kullanımlık olmayan şişeler kullanın.
3. Paket servisi olan restoran yiyecek paketlerinin çevre dostu ve tercihen gübrelenebilir malzemelerden yapılmış olduğundan emin olun.
4. Tüm yiyeceklerin üçte birinden fazlası israf edilmektedir. Yiyecekleri ihtiyaçlarınızı karşılayacak ölçüde almayı öğrenin.
5. Organik pamuktan yapılmış kıyafetleri tercih edin.
6. Yerel zanaatkarlar tarafından üretilen ürünleri satın alın. Bu, yerel ekonomileri teşvik eder ve ulaştırma emisyonlarını azaltır.
7. Atıkları geri dönüşüme uygun şekilde atın.
8. İhtiyacınız olmayan her şeyi bağışlayın; birçok şey yeniden kullanılabilir ve paylaşılabilir.
9. Geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmaya çalışın.
10. Ulaşım için toplu taşıma seçeneklerini ve yeni nesil düşük emisyon değerlerine sahip ulaşım araçlarını tercih edin.
Audi’den otomotiv plastikleri için geri dönüşüm yöntemi
Audi, otomotiv üretiminde kullanılan karışık türdeki plastiklerin geri dönüşümü için pilot bir proje başlattı. Karlsruhe Institute for Technology (KIT) işbirliğiyle gerçekleştirilen projede kimyasal bir geri dönüşüm yöntemi kullanılıyor.
Günümüz otomotiv sanayiinde kullanılan çok sayıda plastik parça güvenlik, ısıya ve yoğun aşınmaya karşı dayanıklılık ve kalite gibi sebeplerden ötürü petrol türevi içeren malzemelerden oluşuyor. Bu nedenle de geri dönüşümleri çoğu zaman mümkün olamıyor. Aynı tür bileşenleri olan plastikler genellikle mekanik yöntemlerle geri dönüştürülebiliyorken, karışık bileşenleri olanlar için ise geri dönüşüm son derece zor.
Audi, bu türdeki plastiklerin de geri dönüşümünü sağlayabilmek adına, pilot bir projeyi hayata geçirdi. Karlsruhe Institute for Technology (KIT) işbirliğiyle gerçekleştirilen projede kimyasal bir geri dönüşüm yöntemi kullanılıyor.
“Otomotiv Mühendisliğinde Plastiklerin Kimyasal Geri Dönüşümü” adı verilen pilot projeyle plastikler için akıllı döngüsel sistemlerin yaratılmasını amaçlayan Audi, bu yöntemi mekanik geri dönüşüm ve enerji geri kazanımının tamamlayıcı uygulaması olarak kurmayı hedefliyor.
kaynak:cevrem
Çevrenizi Temiz Tutmak İçin Yapmanız Gereken 5 Şey
Çocukluğumuzdan beri “çevremizi temiz tutalım, tutmayanları uyaralım” diye bir klişe ağzımıza yerleşmiş bulunuyor. Ama çevremizi nasıl temiz tutarız…
Unutmamamız gereken bir kaç küçük davranışla daha temiz bir çevre mümkün. Bakın nasıl…
Çocukluğumuzdan beri “çevremizi temiz tutalım, tutmayanları uyaralım” diye bir klişe ağzımıza yerleşmiş bulunuyor. Ama çevremizi nasıl temiz tutarız, temiz tutmak için neler yapmalıyız, herkese düşen görevler nelerdir, biz şahıs olarak nasıl hareket etmeliyiz bu daha önemlidir.
Çevremizi temiz tutmak için herkes üstüne düşen görevi yaparsa “temiz çevre” tanımı daha da netleşecek…
• En baş ve herkesin kolaylıkla yapabileceği unsur yerlere elbette çöp atmamaktadır. Çöp atacak bir çöp kutusu yoksa bulunduğumuz ortamda çöpümüzü elimizde veya çantamızda muhafaza etmeli ilk gördüğümüz çöp kutusuna atmalıyız.
• Attığımız çöpleri geri dönüşümlü ( zaman içerisinde doğada yok olan) çöp torbalarına koymalı ve torbaların ağzını sıkıca bağlayıp öyle çöp kutusuna atmalıyız.
• Yerlere asla tükürmemeliyiz.
• Ağaçlara, yeşillik yerlere gittiğimizde bu alanlara zarar verecek davranışlarda bulunmamalıyız. Yeşil alanlarda ateş yakmamaya özen göstermeliyiz.
• Sadece yeşil alanlara veya sokağa değil denizlerimizi de temiz tutmalı ve denizlerimize de çöp atmamalıyız.
• Özellikle pet şişe gibi plastik ürünler ve teneke kutular doğada en zor yok olan ve çevreye en çok zarar veren atıklardır.
• Hayvanların hiçbirine zarar vermemeliyiz. Her hayvanın bu dünyada en az bizler kadar yaşama hakkı olduğunu unutmamalıyız.
• Evimizin önüne çöp çıkartmamalı, evimizin önünü veya bahçemizi haftada en az bir kere süpürmeli ve yıkamalıyız. Her şeyden önce kendimizin bulunduğu ortamdan ve çevreden başlamalıyız temizlemeye. Başkaları yapmıyor diye bizimde yapmamamız çevresel kirliliğe neden olan unsurlardan biridir. Biz yapalım ki bizlerden görerek etrafımızdakiler de çevremizi korumayı öğrenebilsinler.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!