ÇİKOLATA KİSTİ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

featured
Çikolata Kisti nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçerikler

ÇİKOLATA KİSTİ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR? Çikolata kisti, özellikle kadınların üreme dönemlerinde ortaya çıkan sağlık sorunlarından biridir. Çikolata kistinin oluşma nedenleri hakkında tam olarak bilgi bulunmasa da, bu konu ile ilgili ortaya atılan bazı teoriler bulunur. Çikolata kisti bazen belirtiler gösterebileceği gibi, bazen herhangi bir belirti vermeden de ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda kistin tespit edilebilmesi için rutin muayene gerekir. Aynı zamanda kistin tespit edildiği durumlarda giderilmesi adına uygulanan tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Peki çikolata kisti nedir ve meydana geldiğini gösteren belirtiler nelerdir? Çikolata kistinden kurtulmak için uygulanması gereken tedavi yöntemleri nelerdir? Bu konu hakkında tüm bilinmesi gerekenleri inceleyelim…

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti tıp dilinde endometriozis olarak adlandırılır. Rahim içi duvar tabakası, gebeliğin oluşmadığı durumlarda kanamayla dışarı atılır. Eğer bunun gerçekleştiği sırada rahim dışı bölgelere yerleşirlerse, ortaya çikolata kistleri çıkar. Bu hastalık özellikle doğurganlık çağında bulunan çok sayıda kadını etkiler. Dolayısıyla bu hastalığın düzenli olarak takip edilmesi ve kişiye özel tedavi yöntemleri geliştirilmesi gerekir. Bu hastalıktan kurtulmak ve herhangi bir risk durumunu önlemek ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir. bu hastalık genellikle ağrılı bir şekilde gerçekleşir. Aynı zamanda hamile kalmada zorluk yaşanması, yumurtalık kistleri ya da karında şişkinlik gibi başka sorunları da ortaya çıkarabilir.

Çikolata kisti nedir, belirtileri ve tedavisi

Sıklıkla görülmesine ve uzun süredir bilinmesine rağmen çikolata kistlerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Ortaya atılan teorilerde bazı nedenler yaratılsa da, bu nedenlerin kesinleştirilmesi adına yapılan çok sayıda çalışma bulunur. Siz de Seferihisar bölgesinde bu konuyla ilgili yapılan çalışmaları takip edebilirsiniz. Çünkü Seferihisar haber bu konudaki gelişmeleri sizler için takip etmektedir. Ayrıca çok sayıda yerel haber de aynı kaynaktan takip edilebilir.

Çikolata Kistinin Nedenleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, çikolata kistinin aslında neden gerçekleştiği, kaynağının ne olduğu tam olarak bilinemiyor. Fakat ortaya atılan teorilerden biri şöyle: Her ay kadın vücudunda dışarı yönlü olarak bir kan akımı gerçekleşiyor. Eğer bu kan akımı sırasında bir miktar kan tüplerden geri yönlü olarak karnın içine akarsa, bu durumda vücudun korunmasını sağlayan mekanizmalar doğru şekilde çalışamıyor ve karına geri yönlü olarak akan kan temizlenemiyor. Sonuç olarak söz konusu dokularda bir iltihap gelişiyor ve iltihabın gelişmesi ile birlikte ortaya yapışıklık ve yangı gibi sorunlar çıkıyor.

Bu hastalık doğurganlık döneminde olan kadınların yaklaşık yüzde 17’sinde görülmektedir. Fakat bazı kişiler risk grubuna daha yakın olurlar. Örneğin ailesinde ya da birinci derece akrabasında çikolata kisti bulunan kadınların, söz konusu rahatsızlığa yakalanma ihtimalleri daha fazladır. Bu yüzden ailesinde bu sorunu yaşayan biri olan kadınlar, düzenli olarak muayene olmalı ve bu konunun takipçisi haline gelmelidirler. Benzer şekilde rahim yapısında anomaliler bulunan kadınların da bu hastalığa yakalanma riski fazladır.

Kist tedavisi nasıl olur

Aynı zamanda çikolata kisti hiç doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 30 yaşından sonra gerçekleştirmiş olan kadınlarda da görülebilir. Hastalığa yakalanma riski olan bir başka grup ise, ilk adet kanamasını erken yaşta geçiren ve menopoza geç giren kadınlardır. Bazı kadınlar için adet kanaması döngüsü 27 günden kısa olabilir. Ayrıca bazı kadınlar için de adet günleri yoğun kanamalı olarak geçer. İşte bu tarz kadınlar için de her zaman çikolata kisti riski bulunmaktadır. Aşırı zayıf kadınların da çikolata kistine yakalanma riskinin olduğu söylenmektedir.

Bu konu hakkında yapılan çalışmalara genel hatları ile bakıldığında, ortaya aslında söz konusu özelliklere sahip kadınların bu sorunun tespiti için düzenli olarak muayene olmaları gerektiği sonucu çıkar. Bu muayene için nerelerin uygun olduğu konusunda bulunduğunuz bölgenin yerel haber kaynaklarından bilgi alabilirsiniz. Eğer Seferihisar bölgesinde yaşıyorsanız da söz konusu bilgilendirmeleri alabilirsiniz. Bunun için en uygun kaynaklardan biri Seferihisar Haber kaynağıdır.

Çikolata Kistinin Belirtileri

Çikolata kistinin kadınlarda en çok görüldüğü bölgeleri şu şekilde listeleyebiliriz: Karın zarı, yumurtalıklar, rahmin arka, ön ve yan kısımları, bağırsaklar ve ameliyat kesi yerleri. Söz konusu bölgelere yerleşen yumurtalık kistlerinin, yerleştikleri bölgelere göre gösterdikleri belirtiler farklı olabilir. Çikolata kistlerinin en yoğun olarak yerleştikleri bölge yumurtalık bölgesidir. Bu bölgeye yerleşen çikolata kistleri kendilerini ilk önce ağrı ile gösterirler. Örneğin cinsel birleşme sırasında yaşanan şiddetli ağrı, çikolata kistlerinin belirtilerinden biridir. Bu ağrılar cinsel birleşme sırasında değil, sonrasında da ortaya çıkabilir. Ayrıca çikolata kistleri idrar yaparken ve bağırsak hareketleri sırasında da ağrı yapabilir. Aynı zamanda çikolata kistinin diğer belirtileri ise şunlardır: Alt karında ve belde ağrı, hamile kalmada zorluk yaşamak ya da kısırlık, karın bölgesinde şişlik.

Çikolata Kisti Tedavi Yöntemleri

Çikolata kistinin tedavi yöntemleri, hastalığın ne kadar ilerlediğine, hastanın yaşına ve gelecekte gebelik durumunun olup olmadığına göre değişkenlik gösterir. Söz konusu koşullara göre hastadaki çikolata kistinin ilaç tedavisi ile mi, ameliyat ile mi, yoksa her ikisi birden kullanılarak mı tedavi edileceğine karar verilir. Çikolata kisti genellikle ilaç tedavisi kullanılarak tedavi edilse de, bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Eğer hastanın gelecekte bir hamilelik planı varsa, bu durumda tedavi için hastanın yaşı ve yumurtalıklarının durumu göz önünde bulundurulur. Yine de denilebilir ki, nasıl bir tedavi planının uygulanacağı, tamamen hastanın durumuna ve yaşına göre değişir. Peki cerrahi müdahalenin gerektiği durumlar nelerdir?

Eğer sürekli bir şekilde ve düzenli olarak uygulanan ilaç tedavisi sonucunda hastada iyileşme belirtileri yoksa ve ağrı durumu süreklilik arz ediyorsa, bu durumda cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Aynı şekilde günlük hayatına devam edemeyen ve ortaya hayati risklerin çıkabileceği durumlarda da doğrudan cerrahi müdahale uygulanır. Ve son olarak eğer idrar yollarında ya da bağırsak kanallarında çikolata kistine bağlı olarak bir tıkanma söz konusuysa, bu sorunlar da ancak bir cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılabilir.

Eğer bir hasta yaklaşık 6 ay ile 24 ay arasından süren ilaç tedavisi sonrasında bu tedaviye yanıt vermemişse ve hastalık herhangi bir iyileşme belirtisi göstermiyorsa, cerrahi müdahale gerçekleşir. Bu cerrahi müdahale gerçekleştikten sonra hastanın tamamen iyileşmesi ve günlük yaşantısına dönmesi yaklaşık olarak 7 ila 15 gün arasında sürmektedir. Bu alanda gerekli olan cerrahi müdahaleyi yapacak olan doktorun doğru şekilde tespit edilmesi gerekir. Eğer operasyon doğru şekilde gerçekleşmezse, ortaya daha ciddi sağlık sorunları çıkabilir.

Çikolata kisti gebelik döneminde bulunan ya da üreme çağında olan her kadının önemsemesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalığın erken teşhisi, tedavi sürecinin erken başlaması ve sorunun hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir. Bu yüzden süreç bir doktor kontrolünde ilerlemelidir. Eğer Seferihisar bölgesinde bulunuyorsanız, bu bölgede de muayene olabileceğiniz doktorlar bulunuyor. Bu doktorların bilgisine ve Seferhisar’da gerçekleşen diğer olayların bilgisine anlık olarak Seferihisar Haber aracılığıyla erişebilirsiniz. Seferihisar Haber gerek kadın sağlığı konusunda, gerek kültür ve sanat konusunda, gerekse gündemdeki diğer olaylar konusunda yerel haber alabileceğiniz bir kaynaktır.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!