DÜNYA VE TÜRKIYE’DE ÇOCUK İŞÇİLİĞİ

Küresel bir sorun olan çocuk işçiliğini önlemek amacıyla BM tarafından 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ilan edilmiştir.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuk işçiliğinin başlıca sebepleri arasinda yoksulluk ve işsizlik geliyor. Bunlar nüfus, göç, eğitim düzeyi, ekonomik gelişim ve sosyal kalkınma kavramlarıyla doğrudan ilgilidir ve çocuk işçiliğinin temel sonuçlarından biri eğitime devamsızlıkdır.

Maalesef günümüzde çocuk işçi rakamları hâlâ yükselmektedir.  Uluslararası sözleşmelerde taraf ülkelerin ve şirketlerin; ekonomik büyüme hedefleri planlarken uzun vade de  yoksulluğun azaltılması için sosyal ve finansal destek paketlerini oluşturması, çocukların çalıştırılmaması konusunda yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekiyor.

Yaş grubuna göre çocuk işçi oranlarına bakıldığında, çoğunlukla yaşca küçük olan grubun gelişimlerine uygun olmayan işlerde yer aldığı söylenebilir.

5-11 yaş grubu %48

12-14 yaş grubu %28

15-18 yaş grubu %24

Bu rakamlar sadece tahmin. Kayıt altına alınmamış durumlar olduğu dikkate alındığında çocuk işçiliğinin önünü kesmek için küresel ve yerel ölçekte çok daha fazla denetime ve işbirliğine ihtiyaç olduğu  ortada.

Çocuk işçiliğini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar, 5 temel bileşene dayanmaktadır…

● Çocuk işçi olarak çalıştığı veya risk altında olduğu belirlenen Türk vatandaşı veya sığınmacı çocuklar ve ailelerinin çocuk koruma, eğitim  ve sağlık hizmetlerine erişimini arttırmak.

● Meslek Teknik Eğitim ve çıraklık programlarının kapasitelerini güçlendirerek örgün eğitim yoluyla mesleki beceri kazanımını ve nitelikli istihdama geçişini arttırmak.

● Ulusal düzeyde çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılmasından ve faaliyetlerin koordinasyonundan sorumlu kurumların kapasitelerinin güçlenmesine katkıda bulunmak.

● Çocuk işçiliğini normalleşdiren ve süreklilik kazandıran düşünce ve toplumsal ön kabulleri değiştirmek.

● Çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik politika çalışmalarını ve sosyal koruma mekanizmalarının güçlendirilmesi amacıyla bilgi ve kanıt üretmek.

Çocuk işçiliğine son vermek için sadece Devletlerin değil vatandaşların da duyarlı olmaları gerekmektedir.

Sanayiler de, sokaklar da onlar bizim bilmediğimiz  bir çok yerdeler…

Sessiz kalma!!!

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Çok bilgilendirici bir yazı olmuş, elinize sağlık.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!