Elektrik Faturalarına Sevindiren Düzenleme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vatandaşın Cebine Kor Düştü

Uzun bir süredir vatandaşları isyan ettiren elektrik faturalarına sevindiren düzenleme geldi. Pandemi sonrası yükselen fiyatlar ve sık sık yapılan zamlarla vatandaşın cebine kor düştü. Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar ve kademeli tarifeye geçişle birlikte faturalar adeta kabusa döndü. Ocak ayından itibaren elektrik şirketlerinin günlük 5 kw’lik, aylık ise 150 kw’in altında kalan abonelerin kullanımlarını düşük tarifeden, 150 kw’in üzerine çıkan kullanımların ise yüksek tarifeden fiyatlandırılacağı açıklanmıştı. Ancak Aralık dönemine ait gelen faturaların yüksekliği vatandaşı isyan ettirmişti. Bir çok kesimden gelen 150 kw’in yükseltilmesi gerektiği eleştirilerine kulak tıkamayan Erdoğan’dan ilk adım geldi.

Kabine Toplantısından Sürpriz Karar Çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası elektrik faturalarına yapılacak yeni düzenlemenin müjdesini verdi. Daha önceden aylık 150 kw olarak belirlenen kademeli tarifenin 210 kw’e çıkarıldığı ve günlük tüketimin 7 kw’e çıkarıldığı bilgisini verdi. Buna göre 210 kw’in üzerinde kullanım yapan abonelerin faturalarında 42 TL’lik bir düşüş öngörülüyor. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan karar sonrası gelecek olan faturaların hangi tarife üzerinden fiyatlandırılacağı merak konusu oldu. 01.01.2022 tarihi itibariyle 5kw üzerinden fiyatlandırmanın yapıldığı faturalarda 210 kw’lik kullanım yapan abonelere 329 TL fatura gelmişti. Yeni yapılan düzenlemeyle ise abonelere yansıtılacak fatura 287 TL olarak bekleniyor.

BOTAŞ’tan Doğalgaza Zam Yapıldı

Bugün BOTAŞ’ın resmi sitesinde yapılan açıklamayla birlikte elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın tarifesine yüzde 14’lük bir zam yapıldı. Şubat ayına ilişkin güncellenen tarifeyle birlikte mesken ve sanayi kuruluşları yapılan zamdan etkilenmezken, elektrik üretimi yapan santrallerde 1000 metreküp doğalgaz 6 bin 300 liraya yükseldi.

 

 

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!