Köpek Fobisi Nasıl Korkularımızı Yeneriz

featured
Köpek fobisinin belirtileri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Köpekler insanın en iyi arkadaşıdır ama Köpek Fobisi Nasıl Korkularımızı Yeneriz. Köpekten korkmak panik yapmadan bir köpeğin yanında olmamasını sağlar… İşte bu yazımızda, Köpek Fobisi, Nasıl Korkularımızı Yeneriz hepsini anlatıyoruz…

Sinofobi nedir?

Sinofobi veya kanofobiden etkilenenler, belirgin bir köpek korkusundan muzdariptir. Bu korkudan kaçınmak için köpeklerle karşılaşabileceğiniz durumlardan kaçının. Köpekler artık hayatın hemen hemen her alanında bulunabildiğinden, bu kaçınma davranışı etkilenen kişilerin günlük yaşamını ciddi şekilde kısıtlayabilir.
Çoğu durumda, etkilenenler bir noktada köpeklerle, bir köpek tarafından ısırılmak veya korkmak gibi kötü deneyimler yaşamışlardır. Diğer durumlarda, insanlar bilinçaltında köpeklerden korkmayı anne-babaları veya çevresindekilerden aldılar…

Birçok fobisi olan, korkularının genellikle ciddiye alınmadığını bildirmektedir.

Sıklıkla korkudan uzak durmaya veya köpeğin neden tehlikeli olmadığını açıklamaya çalışırlar . Ancak bu gerçek bir fobide bu işe yaramaz. Aksine, korkan kişi baskı altına girdikçe korkusu daha da kötüleştirebilir. Sinofobi, hafif bir köpek korkusundan ayırt edilmelidir. Sokak köpekleri genellikle normaldir ve hatta çoğu zaman sağlıklıdır. Çünkü korku, sokak köpeklerine dokunmamızı engeller.
Özellikle köpekleri tanımadığımızda veya vücut dillerini anlamadığımızda korku normal ve doğaldır . Bununla birlikte, eğer dışarı çıkmaya pek cesaret edemediğiniz için korku günlük yaşamı kısıtlıyorsa, bazı yerlerden kaçınıyorsanız ve hatta köpek yüzünden arkadaşlıkları bitiriyorsanız, tedaviyi düşünmelisiniz.

Köpek fobisinin belirtileri

Fobinin belirtileri, titreme, nefes darlığı, terleme, panik, yüksek tansiyon, nabız artışı veya donma gibi anksiyete belirtileridir.
Çoğu zaman, bu semptomlara kontrol kaybı hissi veya ölüm korkusu eşlik eder. Bu semptomlar, örneğin bir köpek üzerinize gelmek üzereyken, bir köpekle temas beklendiği anda ortaya çıkabilir. “Köpek Fobisi”, etkilenenler için çok streslidir.

Köpeklerin beden dilini okuyun

Köpekler kendi vücut dillerini kullanarak iletişim kurarlar. Bunu yaparken ne istediklerini veya nasıl hissettiklerini çok net bir şekilde işaret ederler. Beden dilini okumayı öğrenmek, korkuya karşı ilk adım olabilir. Köpeğin dilini anlamak, köpeğin size nasıl tepki vereceği konusunda size daha iyi bir fikir verecektir. Kendi vücut diliniz de köpeğin davranışını yönlendirir.

Korkuyorsanız, stres hormonlarını serbest bırakın ve bunu duruşunuzda gösterin. İroni, korkunun köpekleri daha da meraklı hale getirmesidir. Bu nedenle, köpekler genellikle onlardan korkanlara koşar. Bu nedenle, sakin ve dingin bir duruş sizi köpeğe ilgisiz hale getirebilir. Bir köpekten kaçmamak da önemlidir. Pek çok köpeğin doğal bir avlanma içgüdüsü vardır ve kaçararsanız uyanır. Öyleyse, zor olsa bile hareketsiz durun.

Umutsuz durumlarda bir köpeğe güvenli bir şekilde yaklaşmak için mümkünse köpeğe yandan yaklaşın . Ayrıca köpeği yemek yerken rahatsız etmeyin veya arkadan bir köpeğe dokunmayın.

Köpek fobisi tedavisi

Şiddetli bir fobiniz varsa, terapi yardımcı olabilir. Korkunuzun kökenleri incelenir ve işlenir. Ek olarak, köpeklere tekrar güvenmeyi öğrenebileceğiniz eğitimli köpekler ile kalma terapisi vardır. Terapi süresi, fobinin şiddetine göre değişir.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!