Koronavirüs beyne girebiliyor! 'Diken proteini' korkutan sonuçlar verdi | His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası...His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası…

27 Ocak 2021 - 09:34
Radyo Dinle

Koronavirüs beyne girebiliyor! ‘Diken proteini’ korkutan sonuçlar verdi

Koronavirüs pandemisinde her geçen gün yeni veriler elde ediliyor. Son çalışmada Covid-19 geçiren kişilerde zihin bulanıklığı ve bitkinlik gibi sorunlara ‘diken proteinlerinin’ neden olduğu ortaya çıktı. Diken proteini nedir? Koronavirüs beyne nasıl etki ediyor? İşte yanıtı.

Son Güncelleme :

19 Aralık 2020 - 3:04

26 kişi
1 Koronavirüs beyne girebiliyor!'Diken proteini' korkutan sonuçlar verdi

Koronavirüs (Covid-19) hastalığına yakalanan insanlarda yaşanan bulgular incelendiğinde zihin bulanıklığı ve bitkinlik gibi bilişsel etkiler hissedenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bilim adamları bu durumun nedenine yanıt ararken önemli veriler elde etti.

2 Koronavirüs beyne girebiliyor!'Diken proteini' korkutan sonuçlar verdi

Popular Science'da yer alan makaleye göre Bilim adamları Covid-19'un etkilerini araştırıyor. Kendinden önce gelen pek çok virüs gibi Covid-19'un da beyne etki ettiği ileri sürüldü.

3 Koronavirüs beyne girebiliyor!'Diken proteini' korkutan sonuçlar verdi

Diken proteini beyin duvarını aşıyor: İki gün önce Nature Neuroscience bülteninde yayımlanan çalışmada bilim adamları, sıklıkla virüsün kırmızı kolları şeklinde betimlenen diken proteininin, farelerdeki kan beyin bariyerini aşabildiğini savundu. Söz konusu bulgular, Covid-19'u sebebi olan SARS-CoV-2 virüsünün beyne girebildiğini kuvvetle öne sürüyor.

4 Koronavirüs beyne girebiliyor!'Diken proteini' korkutan sonuçlar verdi

Peki, Covid-19 beyne nasıl etki ediyor?

5 Koronavirüs beyne girebiliyor!'Diken proteini' korkutan sonuçlar verdi

Virüsten ayrılıp beyne giriyor: Banks, S1 gibi bağlanma proteinlerinin genelde virüsten ayrıldıkları zaman kendi başlarına hasar verdiklerini ve iltihaba sebep olduklarını ifade ederek "S1 proteini, muhtemelen beynin sitokin ile iltihabi ürünler salgılamasına sebep oluyor" açıklamasını yaptı.

6 Koronavirüs beyne girebiliyor!'Diken proteini' korkutan sonuçlar verdi

Yoğun iltihaba deniyor: Covid-19 enfeksiyonunun sebep olduğu yoğun iltihaplanma, bilim çevrelerinde sitokin fırtınası şeklinde adlandırılıyor. Bağışıklık sistemi virüsü ve proteinlerini gördüğünde, bu işgalci virüsü öldürmeye çalışıyor fakat bu esnada aşırı tepki veriyor.

7 Koronavirüs beyne girebiliyor!'Diken proteini' korkutan sonuçlar verdi

Virüsün bulaştığı kişi ise zihin bulanıklığı, bitkinlik ve diğer bilişsel sorunlar ile kalakalıyor.

blank