Kripto Para Yatırımcılarına Vergi Geldi

kriptoparavergisi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin düzenlemeler devam ediyor. Sektörel kaynaklarımıza göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarına bir tebligat göndererek kullanıcı bilgilerini talep etti. İstenen bilgiler arasında TC kimlik numarası, unvanı, kayıt zamanı ve ön önemlisi de cüzdandaki tutarın TL cinsinden değerine kadar kritik bilgiler yer alıyor.
ÖZEL HABER: Ulaştığımız sektörel kaynaklara göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para vergisini de içermesi beklenen Dijital Para Yasası için düğmeye bastı. Bakanlık, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarına gönderdiği tebligat ile kullanıcı verilerini talep etti.

İstenilen bilgiler arasında kripto para borsalarında hesap sahibi olan vatandaşların TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, SWIFT kodu, kullanıcı unvanı, borsaya kayıt oldukları tarih ve sanal cüzdan numarası da bulunuyor.

 • Bakanlığın borsalardan talep ettiği veriler şu şekilde:
  Kullanıcı ID (Sanal Para Cüzdan Numarası): Sistemde tanımlı tekil kullanıcı hesap numarası
  Kullanıcı Türü: Bireysel/Tüzel/SVHS’nin kendi kullanıcı hesabı
  Kullanıcı kimlik türü:
  ​TCKN
  VKN
  Yabancı Kimlik No
  Pasaport No
  Kullanıcı kimlik no: İşlemi gerçekleştiren kullanıcının kullanıcı türü belgesine göre kimlik numarasıdır.
  Kullanıcı Unvan: Gerçek kişiler için ad soyad bilgisi, tüzel kişiler için unvan bilgisidir.
  Kullanıcı kayıt zamanı: SVHS kullanıcısının sisteme eklendiği zamanını gösterir.
  Stok tarihi: YYYY-AA-GG biçiminde stok gününü belirtir.
  Stok varlık miktarı: Varlık biriminin miktarını belirtir.
  Stok varlık kuru: Varlık biriminin TL cinsinden kur değeri

 

 • Anonim kripto para işlemi yapılamayacak:

Talep edilen bilgiler gösteriliyor ki başta Bitcoin olmak üzere tüm kullanıcıların borsalar tarafından saklanılan kişisel bilgileri, artık devlet kurumlarında da bulunacak. Yerel ya da global borsaların bu konuya yaklaşımı henüz netleşmese de özellikle Binance gibi merkezi yurt dışında bulunan ve Türkiye operasyonlarını ayrıca yürüten borsalar, kullanıcı bilgilerini paylaşmayı kabul etmeyebilirler.

Bu açıdan baktığımızda yurt dışı merkezli borsalar için sürecin işleyişi Sosyal Medya Yasası’na benzeyebilir. Ancak kesin olan bir şey var ki yasal düzenleme, Türkiye’deki kripto para piyasasındaki anonim akışı sona erdirecek.

 • Dijital Para Yasası için en somut adım atılmış oldu:

Bakanlığın atmış olduğu bu adımı, Türkiye’de kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin en somut adım olarak değerlendirebiliriz. Bakanlığın ve diğer resmi makamların, söz konusu çalışma hakkında yakında açıklama yapmaları bekleniyor.

 • Kripto para vergisi geriye dönük uygulanabilir:

Bakanlığın borsalardan talep ettiği bilgiler arasında kullanıcıların, söz konusu borsaya üye oldukları ve işlem yaptıkları ilk tarihler de yer alıyor. Aynı zamanda ID bilgisinin de listede yer alması, vergilendirmenin geriye dönük olarak uygulanabileceğini gösteriyor. Bir başka deyişle kullanıcının bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm alım satım işlemleri, yasa ile kesinleşecek oran üzerinden vergiye tabi tutulabilir.

 • Kripto para vergisi hakkında neler biliyoruz?

Kripto paralar, yasa kapsamında menkul kıymet olarak tanımlanabilir.
Al-tut gibi uzun süreli işlemler değil “trade” yani al-sat işlemlerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilebilir.
Vergi çalışmaları Maliye Bakanlığı, BDDK ve SPK kurumları tarafından yürütülüyor.
Vergi düzenlemesini de içerisinde barındırması beklenen Dijital Para Yasası’nın 2021 bitmeden yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kaynak:WebTEKNO

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

En son haberler ve güncellemeler için size bildirimler göstermek istiyoruz.
Dismiss
Allow Notifications