Kuyu suyunu vatandaşa ‘Hamidiye Su’ diye satmışlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçerikler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sabah gazetesinin yayımladığı “Kuyu suyunu vatandaşa ‘Hamidiye Su’ diye satmışlar” haberine dair açıklama yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sabah gazetesinin yayımladığı “Kuyu suyunu vatandaşa ‘Hamidiye Su’ diye satmışlar” başlıklı habere dair açıklama yaptı. Açıklamada, haberde bahsi geçen firmadan su alımına dair sözleşme süresinin 1 Temmuz 2021 tarihinde sona erdiği bildirildi. Ayrıca 12 aylık sözleşme süresince üretimin İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı tarafından periyodik olarak teftiş edildiği, firmanın uygunluk raporları aldığı söylendi.

KUYU SUYUNUN ARITILARAK KULLANILDIĞI TESPİT EDİLDİ

Sabah gazetesinden Barış Savaş’ın haberine göre jandarma ekiplerinin Şile’deki ormanlık alanda yaptığı denetimde Ulupelit mevkiinde ağaçların arasında su varilleri ve borular olduğu görüldü. Boruların, birkaç metre ötedeki doğal kaynak suyu dolum fabrikasına uzandığı belirlendi. Fabrikada inceleme yapan ekipler, kaynak suyunun yanı sıra kuyu suyunun da arıtılarak kullanıldığını, yapı ve arıtma düzeneğinin ruhsatsız olduğunu tespit etti.

KUYU VE SU DOLUM TESİSİ MÜHÜRLENDİ

İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, tesisteki damacanalardan örnek alırken işletmeyle ilgili soruşturma başlatıldı. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince, kuyu ve su dolum tesisi mühürlenerek faaliyetine son verildi.

kuyu suyu

TESİSİN SAHİBİ CHP’NİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYININ EŞİ
Haberde, işletmenin, 31 Mart seçimlerinde CHP’den Eyüpsultan Belediye Başkan adayı olan Emel Bilenoğlu’nun eşi Cafer Bilenoğlu ile ortağı Murat Tükenmez’e ait olduğu aktarıldı.

YAKLAŞIK 2 YIL ÖNCE FAALİYETE GEÇTİ, HAMİDİYE’YE SU SATTI
Haberde tesisin yaklaşık 2 yıl önce faaliyete geçtiği belirtildi ve suyun İBB’ye ait Hamidiye Su markasıyla vatandaşa satıldığı öne sürüldü.

Hamidiye Su firmasına taşeron olarak dolum yapan şirketin, Şile’deki doğal kaynaklardan su aldığı, kaynak suları yetmeyince kuyu suyunu kullanmaya başladığı ileri sürüldü.

İBB’DEN YANIT: FİRMADAN 12 AY KAYNAK SUYU TEDARİKİ YAPILMIŞTIR

Haber üzerine açıklama yapan İBB, “Hamidiye, kamuoyunda bahsi geçen ve izni bulunan firmadan 12 ay kaynak suyu tedariki yapmıştır” dedi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI VE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNCE DENETLENMİŞTİR” Açıklamada bu süre zarfında uygun üretim yapılıp yapılmadığının Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’nce periyodik olarak denetlendiği söylendi.

“Kemer Su İşletmeleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.” ile İBB iştiraki Hamidiye A.Ş. arasındaki iş ilişkisine haberlerin ve yorumların yanlış olduğu söylenen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“HAMİDİYE AŞ, 01.07.2020- 01.07.2021 tarihleri arasında talepleri karşılamak için söz konusu firmadan fason kaynak suyu tedariki yapmıştır. Firma, yönetmelik gereği su üretimi yapmadan önce, İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nden ‘Kaynak Suyu Üretim İzni’ni almıştır.

Uygun üretim yapılıp yapılmadığı, 3 ayda bir İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nce; yılda bir kez de Sağlık Bakanlığı’nca kontrol edilmiştir. Uygunluk raporları alınmıştır. Sözleşme süresince teftişler, 25/06/2021 tarihine kadar eksiksiz yapılmıştır.”

SÖZLEŞME SÜRESİ 1 TEMMUZ 2021’DE BİTTİ

Açıklamada son olarak “Firmadan su alımına dair sözleşme süresi, 01.07.2021 tarihine bitmiştir. HAMİDİYE AŞ, bu tarihten sonra bahsi geçen firmadan su satın almamıştır” denildi. (HABER MERKEZİ) Kaynak:EVRENSEL

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!