Meyve Sinekleri ve Güvelerden Nasıl Kurtuluruz

featured
Meyve Sinekleri ve Güvelerden Nasıl Kurtuluruz
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yiyecek olan her yerde genellikle meyve sinekleri ve un güveleri de bulunur. İştahı bozarlar ve hızlı bir şekilde taze meyve ve sebzelerin çirkin görünmesini sağlarlar. Tehlikeli olmamalarına rağmen, onları evinizin etrafında istemeyebilirsiniz. Peki Meyve Sinekleri ve Güvelerden Nasıl Kurtuluruz?

Meyve sinekleri nedir?

Meyve sinekleri kahverengiden sarımsı renktedir ve sadece iki ila dört milimetre boyutundadır. Mutfakta çok can sıkıcı olsalar da bilimde çok aranıyorlar . Çünkü araştırmada genetik ve gelişimsel çalışmalar için ideal bir model görevi görürler. Üreme için yumurtalarını larvaların çatladığı meyvelerin üzerine bırakırlar.
Ancak yumurtalar o kadar küçük ki onları göremiyoruz. Bu yüzden bilmeden meyve sinekleri alıyoruz. Bir gecede 400’e kadar yumurta bırakabilirler. Bu da, neden bir gecede ortaya çıktıklarını açıklıyor. Yumurtalarını genellikle sulu meyvelerin üzerine bırakmayı tercih ederler, bazen çöp tenekesindeki meyveleri de seçerler. Bu nedenle, atıklarınız iyice kapatılmalıdır. Şanslı olsanız ve yumurtasız meyve alsanız bile, meyve sinekleri çok iyi koku alabilir ve mutlaka gelecektir. Özellikle meyve sularına ve tatlı yiyeceklere güçlü tepki verirler. Yani açık bırakırsanız, kesinlikle meyve sineklerini göreceksiniz.

Özellikle 25 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıkları severler, bu yüzden özellikle yazın hızlı bir şekilde çoğalırlar.

Ama meyve sinekleri yeseniz bile, kesinlikle hiçbir tehlikesi yoktur. Böcekler, önemli bir besin tedarikçisidir. Diğer sinek türlerinin aksine, meyve sinekleri herhangi bir hastalık bulaştırmazlar. Yani sineklerden korkmanıza gerek yok.

Un güveleri

Un güveleri mutfaktaki en inatçı zararlılardan biridir . Güveleri kanatlardaki karakteristik zikzak çizgilerinden ve eğik duruşlarından tanıyabilirsiniz. Güve larvaları un, pirinç, irmik veya patates nişastası gibi ürünlerle beslenmeyi tercih ederler. Dişi güveler 500 yumurtalarını kuru yüzeylere bırakır ve larvalar 3 ay içinde gelişir. Larvalar özellikle sıcağı sevdikleri için özellikle yaz aylarında çok görünür. Yavrulamadan önce larva yuvasından çıkar ve güvenli bir yere göç eder.

Genellikle güveleri süpermarkette fark edilmeden satın alırsınız. Güveler depodaki yiyecekleri istila eder ve süpermarkete taşınır.

Un güveleri ve meyve sinekleriyle nasıl baş edilir

Evde böceklere sahip olduğunuzda, onlardan neredeyse hiç kurtulamazsınız. Bu nedenle böcekleri fark ettiğiniz anda hemen yok etmelisiniz.

  • Gıdalarınızı paketleyiniz

Tüm kuru yiyecekleri hava geçirmez kutulara koyun. Tırtıllar da karton ve plastiği yediklerinden, yalnızca kalın ve sıkı saklama kutuları kullanın.
Güveler genellikle gece beslenmeyi sevdiği için hava karardıktan sonra bile mutfağı kontrol edin. Güveleri tespit etmenin en iyi yolu budur.

Dolaplarınızı temiz tutun

Güve gördüyseniz, yüzeyleri sirke ile temizleyin. Tüm köşeleri süpürün ve hemen elektrikli süpürge torbasını atın. Larvalar çatlaklarda ve derzlerde saklanmayı sevdikleri için kesinlikle onları da temizlemelisiniz.

  • Meyve sineklerine karşı meyvelerinizin üstünü örtün

Meyve kasesi çok güzel görünse bile: Meyveyi ortalıkta bırakırsanız meyve sinekleri gelir . Meyvelerin üstünü örtmek en iyisidir veya en iyisi onu dışarıda bırakmamaktır. Meyveler çürüdüğünde hemen atın, çürük meyvenin olduğu yeri temizleyin.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!