Migren Belirtileri ve Tedavisi

featured
Migren Belirtileri ve Tedavisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Migren, en sık görülen ve hafife alınmayan nörolojik hastalıklardan biridir. Hâlâ normal baş ağrılarına eşittir ve çeşitli nörolojik semptomlar unutulur. Sonuç olarak, migrenlerin olumsuz bir itibarı vardır ve birçok önyargıyla yüklenir.

Migren – büyük bir psikolojik gerginlik zamanlarında oluşur

Migrenler çeşitli nörolojik semptomlara neden olur. En iyi bilinenler, sıklıkla mide bulantısı, ışığa duyarlılık ve gürültü ile birlikte görülen, titreme ve çok güçlü baş ağrılarıdır. Şiddetli ağrı, mide bulantısı ve tahrişe duyarlılığın birleşimi 72 saate kadar sürebilir ve günlük yaşamınızın etkilenmesine sebep olabilir.
Çünkü migren atağı sırasında etkilenenler her gün çalışamazlar. Ek olarak, semptomlar, örneğin gerilim tipi baş ağrılarından farklı olarak, fiziksel eforla kötüleşir.

Migrenlerde auralı migrenler ile aurasız migrenler arasında bir ayrım yapılır. Auralı migrenlerde migren atağı, gözlerin önünde şimşek, titreme ve ışık gibi nörolojik belirtilerle kendini gösterir. Aurasız migrenlerde baş ağrısı nöbet gibi ortaya çıkar.

Migren çeşitli nörolojik semptomlara neden olur

Ayrıca birkaç farklı migren türü vardır:

Vestibüler migren durumunda, hastalar ayrıca baş dönmesi nöbetlerinden de muzdariptir.
Göz migrenlerinde, bazen baş ağrılarının eşlik ettiği, gözlerin önünde titreme veya şimşek gibi görme bozuklukları ortaya çıkar.
Baziler migren vücudun her iki tarafında felç ve uyuşma ile ortaya çıkar.
Hemiplejik migren ayrıca vücudun her yerinde kas güçsüzlüğü yaratır.

Migren ciddi hastalıklardır. Ancak dışarıdan görünmediği için hastalığa karşı hala birçok önyargı bulunmaktadır. Hasta bir saldırı sırasında geri çekildiği için, çevre sadece geri çekilmeyi görür, hastalığın ciddiyetini görmez.

Migren nedenleri

Migren, beyin, meninksler ve meninkslerin kan damarlarının işlev bozukluğunun bir sonucudur . Buna göre nedenlerden biri, ağrının düzenlenmesindeki bir rahatsızlıktır ve bu da uyaranlara aşırı duyarlılıkla sonuçlanır. Araştırmacılar şimdi migrenin beyin sapındaki ağrı merkezlerinin dengesinin bozulmasıyla tetiklendiğini varsayıyorlar.
Bu mekanizma, görüntüleme testleri ile kanıtlanmıştır. Beyin sapında bir migren bölgesinin aktive olduğu ve böylece kan akışının arttığı gösterilmiştir. Sonuç olarak, beyin uyaranlara ve dolayısıyla ağrıya daha yoğun tepki verir.
Beyin ile fasiyal sinir trigeminal siniri arasında bir bağlantı olduğu için bu migren atağı ile uyarılır ve kan damarlarının genişlemesine neden olur. Bu, sıvının damarlardan kaçmasına ve beyin dokusunu yıkamasına neden olur. Bu süreç doku iltihabına neden olur ve bu da ağrıya neden olur.

Hasta bir saldırı sırasında geri çekildiği için, çevre hastalığın ciddiyetini değil sadece geri çekilmeyi görür.

Migreni önleyin

İlaç tedavisi esas olarak nedeni doğrudan tedavi eden triptanların uygulanmasına dayanır. Normal ağrı kesiciler genellikle sadece ağrıyı tedavi ederek diğer semptomları bırakır. Migrenleri önlemek için, migrene neden olabilecek tetikleyici faktörleri bilmelisiniz.

Bunlar şunları içerir:

Mümkünse, düzenli bir günlük rutine dikkat edin. Uyku sürelerindeki dalgalanmalar migren olasılığını artırabilir.
Düzenli yemek yiyin ve çok uzun aralar vererek hipoglisemi ve hipoglisemiden kaçının.
Hormon dalgalanmaları migrenlere, örneğin menopoz, döngü, hap kırılmasına neden olabilir.
Stresten kaçınmaya çalışın veya gevşeme teknikleri kullanın.
Tetikleyici faktörleri belirlemek için bir migren günlüğü tutun.
Yiyecekler de migreni tetikleyebilir. Ayrıca çikolata, peynir veya turunçgiller gibi migren habercisi olabilecek yiyeceklere dikkat edin.
Alkol, nikotin ve kafeinden uzak durun
Tetikleyici faktörler her zaman bireyseldir. Bu, tetikleyicilerinizi bir migren günlüğü kullanarak bulmanız gerektiği anlamına gelir.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!