Nafaka Mağduriyeti Son Bulacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bekir Bozdağ’dan Nafaka Hamlesi Geldi

Göreve gelmesiyle ilk olarak nafaka sorununa el atan Bekir Bozdağ’ın üzerinde çalıştığı yeni bir düzenlemeyle nafaka mağduriyeti son bulacak. Boşanma sonrası süresiz nafaka yüzünden geçinemeyen milyonlarca erkeğin dört gözle beklediği yasa çıkarsa, yıllardır süren mağduriyet ortadan kalkacak. Özellikle kamuoyunda Acun Ilıcalı’nın eski eşi Şeyma Subaşı ile özdeşleştirilen 1 yıl ve altında evli kalan çiftlerin boşanması sonrası eşlere süresiz nafaka bağlanması haksız zenginleşme olarak görülüyordu. Adalet Bakanlığı koltuğunu yeniden devralan Bozdağ, bir türlü çözülemeyen nafaka sorunu için yeni bir düzenleme getirileceğini açıkladı.

Yeni Nafaka Sistemi Nasıl İşleyecek?

Yapılacak düzenlemeyle 3 yılın altında evli kalan çiftlerden eşe 5 yıllık bir nafaka ödenecek. Evlilik süresi 7 yıl ve altındaysa bu süre 5 ila 10 yıl arasında değişecek. 5 ila 10 yıl arasında evlilik yapmış çiftlerdeyse nafaka süresi 12 yıl olarak belirlenecek. Boşanma davalarında takdir yetkisini kullanan hakimler, nafaka ödenecek kişinin yaşı, evlilik süresi, mesleği ve gelir düzeyi gibi konuları dikkate alıyordu. Yeni düzenlemeyle bu durum değişmeyecek. Düzenleme tamamlandıktan sonra Bozdağ tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Bu yıl Meclis gündemine gelmesi planlanan düzenleme eğer meclisten geçerse ve resmi gazetede yayımlanırsa, eşler arasında yaşanan gelir adaletsizliği ve haksız kazançtan doğan mağduriyetler son bulacak.

Ara Nafaka ile Kadın Hakkı Korunacak

2022 yılı içerisinde kabul edilmesi beklenen düzenlemeyle nafaka sorununun kökten çözülmesi hedefleniyor. Ancak nafaka hakkı biten kadınların gelir düzeyinde iyileşme gerçekleşmezse mağdur olmaması adına ara nafaka sisteminin devreye girebileceği öngörülüyor.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!