Netflix Hızla Müşteri Kaybediyor

İnternetin sınırsız bir dünyayı parmaklarımızın ucuna getirmesiyle yeni yeni teknolojilerle tanışmaya ve alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyoruz. Hep birlikte televizyon başında dizi ve film izleme keyfi yavaş yavaş tarih oluyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendini tekrar eden diziler ve izleyiciye hitap etmeyen filmler yüzünden yeni arayışlara yönelen tüketicilerin imdadına dijital platformlar yetişiyor. Yeni çıkan filmlere, dünyaca ünlü yıldızları buluşturan ve farklı seneryolarıyla dikkat çeken yapımlara diledikleri zaman ve diledikleri yerden ulaşabilme imkanı sunan bu platformlar, hem sinema hem de televizyon dünyasına büyük darbe vuruyor. Özellikle Covid-19 salgını nedeniyle evlere kapanan izleyicilerin en çok tercih ettiği dijital platformlardaki yapımlar oldu. Uygun abonelik ücretleri ve kampanyalarla müşteri çekmeyi başarabilen bu dijital firmalara her geçen gün bir yenisi eklenerek, izleyicinin karşısına geniş bir seçenek yelpazesi sunuldu. Dijital Platformlar arasında güncel rakamlara bakıldığında en çok tercih edilen ise Netflix oldu. 2011 yılından beri yükselen bir grafikle üyelik sayısını artıran Netflix’e 2022 pek yaramışa benzemiyor. Pandemi sonrası dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle neredeyse her şeye zam geldi. Bu zam dalgasından biri de Netflix’in abonelik fiyatlarına yansıdı. Netflix’in fiyatlandırma politikasında ciddi oranda bir yükseliş yaşanmasıyla aboneler daha ucuz platformlara doğru kaymaya başladı. 200 bin abonenin Netflix’e veda ettiği açıklanırken, yıl sonu bu rakamın daha da yükselmesi bekleniyor. Yılın daha ilk çeyreğinde böyle bir düşüşün yaşanması Netflix yönetimini kara kara düşündürüyor. Netflix, Ukrayna ve Rusya’nın savaşa başlamasıyla birlikte Rusya’dan çekilme kararı almış ve bu nedenle 700 bin abonesine veda etmişti. Artan maaliyetler ve abone kaybı sonrası üyelik ücretlerine yüksek zam yapılması tarihi bir hata olarak Netflix yönetiminin hanesine yazıldı.

Netflix Bu Kaybı Nasıl Tersine Çevirecek?

Dizi ve film sektörüne yeni bir soluk getirilmesinin baş aktörü olarak Netflix’i öne çıkarmak doğru bir tespit. Özellikle pandemi nedeniyle sekteye uğrayan çekimler, ertelenen yapımlar derken televizyon dünyası ciddi bir kan kaybına uğradı. İşsiz kalan oyuncu ve yapımcılara kucak açan dijital platformlar sayesinde izleyici alışkanlıkları da değişmiş oldu. 220 milyondan fazla abonesi bulunan şirketin hızla abone kaybetmesiyle borsada işlem gören Netflix hisselerinin de düşmesine neden oldu. Yüzde 25 değer kaybına uğrayan hisseler sonrası bir açıklama yapan Netflix CEO‘su Reed Hastings, üyelik ücretlerinde bir indirim yaşanacağı sinyalini verdi. Ayrıca Netflix’in hızla düşüşe geçen bu ivmeyi tersine çevirmek için, reklam stratejisini  gündeme alacağının ipuçları da bu açıklamayla doğrulandı. Yıl sonu 2 milyon abonesini kaybetmesine kesin gözüyle bakılan şirketin, üyelik tarifelerinde indirime gidebilmek için, reklam desteğini masaya yatıracağı konuşuluyor. Şirketin CEO’su Hastings’in açıklamalarıda zaten bu yönde. İzleyicilerin Netflix’in yapacağı bu hamle sonrası ne gibi bir adım atacağı merak ediliyor.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!