Organik Temizlik Malzemesi Yapımı

featured
Organik Temizlik Malzemesi Yapımı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekolojik ve doğal temizlik istiyorsanız, ev temizleyicilerini kendiniz yapabilirsiniz. Bu, ambalaj atıkları, kimyasallar ve potansiyel olarak çevreye zararlı maddelerden tasarruf sağlar. Organik Temizlik Malzemesi Yapımı, geleneksel temizlik maddeleri ve deterjanlar, daha iyisi olmadan çoğunlukla zehirli ve tehlikeli maddelerdir. Bu nedenle temizlik maddelerini kendinizin yapması faydalı olacaktır.

Neden temizlik maddelerini kendiniz yapmalısınız?

Hemen hemen tüm temizlik maddelerini sadece birkaç malzemeyle kendiniz yapılabilirsiniz. Klasik temizlik maddeleri biyolojik olarak parçalanmaz. Aksine çocuklar ve evcil hayvanlar için tehlike oluşturabilir ve sağlığa ciddi zararlar verebilirler. Kendiniz yapmanın bir başka nedeni de bu şekilde plastikten tasarruf edebilmenizdir.

Süpermarkette genellikle cam veya kağıda paketlenmiş temel malzemeleri satın alabilirsiniz, bu da size çok fazla plastik atık tasarrufu sağlar.

Neredeyse tüm temizlik maddeleri sadece birkaç malzemeyle kendiniz yapılabilir

Ek olarak, soda, kabartma tozu, sirke ve sitrik asit, yeni temizlik maddelerinden çok daha ucuzdur. Böylece yalnızca ambalaj atıklarından değil, aynı zamanda paradan da tasarruf edersiniz.

Temel malzemeler

Temizlik maddeniz için ihtiyacınız olan tek şey sirke, soda, sitrik asit, kabartma tozu ve arap sabunudur. Bu temel malzemelerle tüm olası temizlik maddelerinin temelini oluşturursunuz. Kahve makineleri, su ısıtıcıları veya ütülerin kirecini gidermek için sirke ve sitrik asit kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bu karışımı çok amaçlı temizlik malzemeleri ve tuvalet temizleyicileri yapmak için kullanabilirsiniz.

Soda, lekeleri çıkardığı ve tıkanmış kanalları gevşettiği için bir temizlik maddesi, bulaşık deterjanı ve çamaşır deterjanı olarak iyidir. Bulaşık deterjanı, fırın temizleyici veya kreç temizleyici kullanmak istiyorsanız, bunu karbonatla değiştirebilir ve hatta döşemeyi bile temizleyebilirsiniz. arap sabunu, basit temizlik ürünlerinde önemli bir bileşendir. Bunları eczanede veya toptancılarda bulabilirsiniz. Tabii ki, bu temel bileşenlere doğal kokular ve başka malzemeler ekleyebilirsiniz.

Temizlik maddeniz için ihtiyacınız olan tek şey sirke, soda, sitrik asit, kabartma tozu ve arap sabundur.

Deterjan tarifleri – Sıvı deterjan

Çamaşır deterjanı genellikle pahalıdır ve çabuk tüketilir. Ek olarak, genellikle alerjileri tetiklerler ve çevre dostu değildirler. Ev yapımı bir temizlik maddesi için ihtiyacınız olan:

  • 4 yemek kaşığı soda. Soda bir sodyum karbonat, bir karbonik asit tuzu.
  • 30 gr lor sabunu, tercihen organik lor sabunu.
  • Gerekirse birkaç damla lavanta gibi uçucu yağlar.
  • 2 Litre su

Daha sonraki deterjan için bidon veya şişe.

Önce arap sabununu rende ile rendeleyin ve bir tencereye su koyun. Soda ve arap sabunu ekleyin ve her şeyi bir çırpma teli ile karıştırın.

Suyu kısa bir süre kaynatın ve her şey çözülene kadar karıştırın.

Oluşan köpüğe dikkat edin. Karışımı bir saat dinlendirin ve sonra tekrar kaynatın. Bunu yaparken karıştırmaya devam edin. Şimdi kütlenin 6 ila 24 saat kalmasına izin verin. Kütle şimdi kalınlaşacaktır. Tekrar sıvı olana kadar kütleyi tekrar ısıtın. Şimdi soğumaya bırakın ve uçucu yağlar ekleyin. Şimdi deterjanı şişelere veya bidonlara doldurmak için bir huni kullanın.

Çok amaçlı temizleyici – Narenciye temizleyicisi için ihtiyacınız olan:

  • Narenciye kabuğu (limon, portakal, mandalina), tercihen organik.
  • Beyaz ev sirkesi (sirke özü yok).
  • Büyük bir cam kavanoz.

İlk önce bölmeleri hazırlayın. Bölmeleri ezin ve bölmeleri kavanoza koyun. Seyreltilmemiş sofra sirkesini, sirke bölmeleri kaplayana kadar bardağa dökün. Sirkeli kabuğu iki ila üç hafta demlendirin.
Küf oluşmaması için kaselerin daima sirke ile kaplandığından emin olun. Sirke koyulaştığında ve yoğun portakal veya limon koktuğunda temizleyicinin hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

Çamaşır deterjanı genellikle pahalıdır ve çabuk tüketilir

WC temizleyici – Tuvaleti temizlemek için ihtiyacınız olacak:

  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası.
  • 2 yemek kaşığı kristal sitrik asit.10 ml çevre dostu sıvı sabun veya organik bulaşık deterjanı.
  • 500 ml soğuk su yaklaşık 100 ml kaynamış su

Deterjanı doldurmak için ayrıca iki küçük tencere, bir ölçü kabı, bir çorba kaşığı, büyük bir kase, birkaç küçük kap, bir çırpma teli, bir huni ve boş bir şişeye ihtiyacınız var.

Şimdi 100 ml suyu kaynatın ve bir kenara koyun.

Mısır nişastasını 500 ml soğuk suyla bir tencerede karıştırın ve kısa süre kaynatın. Topakların oluşmasını önlemek için karıştırın. Viskoz bir sıvının şimdi oluşmuş olması gerekirdi. Kaynamış suyu sitrik asitle karıştırın ve tüm kristaller çözülene kadar karıştırın. 10 ml bulaşık deterjanı ekleyin ve solüsyonu mısır nişastası karışımı ile karıştırın. Limon asidinin ısıtılmaması önemlidir. Gerekirse uçucu yağlar ekleyin.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!