Osman Kavala Davası’nda Tahliye Yine Yok

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kavala’nın Beraat Beklentisi Tutmadı

Gezi ve Çarşı Davalarının birleştirilmesiyle yargılanmasına devam edilen Osman Kavala Davası’nda tahliye yine yok. 26 Kasım’da yapılan duruşmada Osman Kavala ve tutuklu sanıkları için tahliye kararı verilmemiş ve yeni duruşma için 17 Ocak tarihi belirlenmişti. Her duruşmada olduğu gibi yurt içi ve yurtdışı basınının yoğun ilgisi altında gerçekleşen duruşmaya Kavala katılmamış, eşi ise duruşma sonrası açıklamalarda bulunmuştu. Kavala’nın tutukluluk halinin itirazına yönelik avukatları 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunmuştu. Mahkemeden oy çokluğuyla Kavala’nın tutukluluk halinin kaldırılması için yapılan itirazın reddedilmesi kararlaştırıldı.

Büyükelçilerin Açıklamaları Tepki Toplamıştı

2013 yılında yaşanan Gezi Olayları sonrası gözaltına alınıp, yargılanmasına başlanılan 52 sanıklı Gezi Davası ve Çarşı Davası benzer oldukları gerekçesiyle birleştirilmişti. Sanık avukatlarının davaların birleştirilmesine yaptıkları itirazlardan olumlu bir sonuç çıkmaması sonrası, beklenilen tahliyelerde gerçekleşmemişti. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 26 Kasım’da siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının yoğun katılımıyla duruşma gerçekleşmişti. Yine her duruşmada olduğu gibi bir çok ülkenin büyükelçiliğinden yetkili kişilerde mahkemeyi izlemek için hazır bulunmuştu. Geçtiğimiz duruşma öncesi 10 ülkenin büyükelçilerinin ortak yayınladığı bildiri hükümetin sert tepkisiyle karşılaşmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bildiriye imza atan büyükelçilerin “istenmeyen adam” ilan edileceğini açıklaması sonrası, 10 büyükelçi geri adım atmıştı.

Gözler 17 Ocak’ta Yapılacak Duruşmaya Çevrildi

Daha önce Gezi Davası’nda alınan kararlarda 35 sanık hakkında beraat kararı verilmiş ancak karar Yargıtay’dan geri dönmüştü. İçlerinde Beşiktaş taraftar grubu olan Çarşı’dan bir çok taraftarın bulunduğu sanıkların ve Kavala’nın yargılanmasına birleştirilen davada devam ediliyor. Tutukluluk hali devam eden 52 sanığın 17 Ocak’ta yapılacak yeni duruşmada yargılanmalarına ilişkin ne karar alınacağı merak konusu oldu.

 

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!