DOLAR 5,9425
EURO 6,5467
ALTIN 302,2
BIST 120.150
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 16°C
Sağanak Yağışlı

Osmanlı Mirasçıları Urla’da

Osmanlı Devleti’nde önemli görevlerde bulunan Karaosmanoğlu ailesinin yasal mirasçıları, İzmir‘in Urla ilçesinde ortaya çıktı. 1800’lü yıllarda İzmir Valiliği yapan Hacı Osman Paşa‘nın Urla’da mütesellim olarakyapan oğlu Ali Ağa ile Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz zamanında sadrazamlık yapan damadı Mehmet Emin Ali Paşa’dan da kaldığı söylenen serveti dudak uçuklattı. Kalan miras arasında Urla, Foça, Seferihisar ve Aliağa’da binlerce dönüm araziler, İstanbul’da yalılar ve daha birçok taşınmaz mülk bulunduğu iddia ediliyor. Karaosmanoğlu ailesinin bireylerine kaldığı iddia edilenvarlığı arasında sadece arazi, daire ve yalılar değil daha birçok taşınmaz bulunuyor. Önümüzdeki günlerde davalar ve tescil işlemleri sonuçlandığında buhakkında detaylıyapılacağı öğrenildi.

Osmanlı Mirasçıları Urla’da
08.12.2019
282
A+
A-

“ADALETİN YERİNİ BULACAĞINA İNANCIMIZ TAM”

Yeni Asır gazetesinden Tolga Tekin’in haberine göre, Urla’daki Şevket, Akar, Daşçı, Dalyan ve Güngör soyadlı 5 ailenin bireyleri, asırlar öncesinden kalan ve birçoğunun da vakıflara ve Hazine’ye devredildiğini öğrendikleri servete sahip olabilmek için hukuk mücadelesi başlattı. İstanbul ve İzmir’deki mahkemelerde devam eden davaları ise 40’a yakın avukat ordusu takip ederken aileler, birönce hakları olan mirasa kavuşmak istediklerini söyledi. Aileler, “Bu miras bize dedelerimizden kaldı. Elimizde belgeler var. Bir kısmı vakıflara devredilmiş ancak burada bizim de hakkımız var. Adaletin yerini bulacağına inancımız tam. İnşallah bu süreç en kısa zamanda sonuçlanır. Biz de hakkımıza kavuşuruz” diye konuştu.

“BİZİM OLANI ARTIK ALACAĞIZ”

Mirasçılardan Gezer Acımaz, “Yapılan araştırmalarda Urla dışında da yerler olduğunu hatta İstanbul’a kadar uzandığını gördük. Bu arada dedelerimiz tarafından kurulan Hayri ve Zürri vakıflar olduğunu da gördük. Araştırmalar bitti, veraset ve kayıt düzeltme davalarının sonuna geldik. Biz aile olarak ‘artıkölümmiras helal’ diyoruz ve sonuna kadar hepdavanın takipçisiyiz. Allah’ın izni ve Türk adaletinin tecellisiyle bizim olanı artık alacağız veyerini bulacak” dedi.

YILLARCA GİZLİ KALDI

Miras olayının çıkış öyküsü Urla’da yaşayan Dudu Güler Akar’ın 1980 yılında vefat etmesiyle başladı. Kızı Zühre Başdaner annesinin eşyalarının arasında Osmanlıca yazılı bazı belgeler buldu. Ancak o da annesi gibi bu kağıtları hiçbir araştırma yapmadan saklamaya devam etti. Bu süreci anlatan Zühre Başdaner’in oğlu Lütfü Başdaner, “Annem yıllarca sakladığı belgeleri, Urla’da Zabıta Amirliği yapan babam Tekin Başdaner’in 2007 yılında vefat etmesinin ardından bize gösterdi. Bizden bu kağıtların sırrını öğrenmemizi istedi. Ben de obinbaşı olan yeğenim Çağlar Akar’a bu belgeleri gösterdim. O da bu belgeleri İstanbul’da bir üniversitede Osmanlı arşivleri üzerinde bilgi sahibi olan bir öğretim üyesi arkadaşına incelemesi için verdi. Yapılan incelemede, bu evrakların çokolduğu ve bize birçok miras kalmış olabileceği söylendi. Bunun üzerine biz belgeleri tavsiye üzerine aile olarak güvendiğimiz Bursa’daki avukat Zafer Karakılıç’a götürdük. Tüm aile bireyleri olarak kendisine 18 Eylül 2018’de vekaletimizi verdik” dedi.

YASAL MİRASÇI OLDULAR

Davayı takip eden İstanbul, Ankara ve Bursa’daki avukatların bu belgelere dayanarak yaptıkları araştırmalarda kendilerine İstanbul’da 3yalı ve taşınmaz mülkler, Urla, Seferihisar, Foça, Aliağa’da binlerce dönüm araziler ve banka hisseleri kalmış olabileceğini söyleyen Başdaner, hukuki sürecin devam ettiğini belirtti. Öte yandan Urla’daki Şevket Akar, Daşçı, Dalyan ve Güngör soyadlı 5 ailenin yüzlerce bireyi, 4 Kasım 2019’da İstanbul Asliye Hukuk mahkemelerine açılan dava sonucunda yasal mirasçılık belgelerini aldılar. 7 Şubat 2020’de isetescili ve tescil belgesi işlemlerinin tamamlanmasının ardından miras kalan yerlerle ilgili keşif yapılacağı öğrenildi.

“HAKKIMIZIN ARKASINDAYIZ”

Gezer Acımaz: Urla’daki büyüklerimizin elindekiOsmanlı belgelerini avukatlarımız takip ediyor. Çokbulgulara ulaştılar. Davalar açıldı. 1952 yılındaki Urla’daki yangında belgelerde oynamalar olmuştu. Biz bu konuda da davalar açmıştıkbiz sus payı olarak yerler verildi. Dava derinleştikçe Urla dışında da hatta İstanbul’a kadar uzanan yerler kaldığını öğrendik. Şu anda veraset ve kayıt düzeltme davalarının sonuna geldik. Hepdavanın takipçisiyiz. Allah’ın izni ve Türk adaletinin tecellisiyle hakkımı alacağımızı umuyorum.

Tuncer Akar: Dedemiz Ali Ağa, babası ve kardeşleriyle, amcalarıyla birçok vakıf kurmuş. Bizim soyumuzun bıraktığı taşınmazlarla ilgiliiddia edebiliyoruz. Devletimizden ve adaletimizden eğer bir hakkımız varsa davanın birönce sonuçlandırılarak bize teslim etmesini istiyoruz.

Dilek Ülkü: Hak ettiklerimizi almaya çalışıyoruz. Dedelerimizin çalışıp canla başla çalışarak kazandığı mülklerin onların neslinden gelenlere geçmesini istiyoruz. Hakkımızın arkasındayız. Hukuki süreç devam ediyor.

1952’DEKİ YANGINDA KAYITLAR SİLİNMİŞ

Bu arada 1952 yılında Urla’daki Hükümet Konağı’nda çıkan yangında bütün kayıtların silindiği veise düzenlemelerde hatalar yapıldığını söyleyen aileler, kayıtları düzeltmek için dava açtı. Hükümet Konağı yangınında kayıtların silinmesi nedeniyle açılan düzeltme davasıyla ilgili duruşmanın 17 Kasım’da İzmir Adliyesi’nde yapılacağı öğrenildi. Düzeltme davasının tamamlanmasının ardından yer tescillerinin yapılacağı öğrenildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Choose A Format
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF