Bizi Sosyal Medyada Takip Edin!... Yararlı Bilgiler

PİŞMANLIKLARIN ÜZERİNE KURULMUŞ TECRÜBELER | His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası...His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası…

21 Ocak 2021 - 08:14
Radyo Dinle

PİŞMANLIKLARIN ÜZERİNE KURULMUŞ TECRÜBELER

Tecrübelerimiz pişmanlıklarımız mıdır? Yoksa sadece yaşadıklarımız mı? Herkes kendine göre cevaplayabilir bu soruyu. Ama en önemli ve bizi yıpratan konuysa ‘pişman olmak’. Bir insan pişman olacağına rağmen neden aynı şeyleri tekrarlar? Neden mantık da mantık diye diretilen yargılara karşı kendi hislerini ve düşündüklerini uygular?

Son Güncelleme :

09 Aralık 2020 - 15:48

199 kişi
Ece Bayraktarlar

Bana göre hayalleri olmayan insan; rüzgarda savrulan bir yaprak, hayalleri olan bir insan ise köklenmiş, yeşillenmiş ve etrafına oksijen saçan bir ağaç...

Ece Bayraktarlar
AKTAS WEB
PİŞMANLIKLARIN ÜZERİNE KURULMUŞ TECRÜBELER

Aslında her şeyi insan kendi yapar. Pişman olsa da mantıklı olan bu bana zarar vermez dese de. O zamanın şartları neyse ve o an kendince doğru olan buysa ve kendi kararlarından eminse ayrıyeten çok istiyorsa onu yapar. Bu şekilde kabul edilmiş bir düşünce. Bu yüzden de pişmanlık yaşayabilir. Kimimiz tecrübe deyip geçeriz kimimiz keşke deyip takılır kalırız.

Herkes pişman olabilir, bu kötü bir şey değil. Ama kötü olan çıkan sonuçtan bileti kendine kesmesi, kendini keşke diyerek içten içe üzmesi ve yıpratmasıdır. Çünkü insanın kendine yaptığı en büyük kaygı sorunu budur. Bu kaygılar arasında kaybolur kendini bulamaz hale bile gelir. Benim söyleyeceklerim bunun tam aksine. Ben size hata yapmayın demem ve asla pişman olmayın demem. Tabi ki de bunları yapın, bunlar sizi tecrübe katar ve bir adım öteye götürür. Fakat ya aksi olursa? Ya daha da geriye götürürse? İşte tam bu noktada pişman olduğunuz şeyleri aklınıza getirin ve dönüp bir bakın hayatınızda neler değişmiş? Neler eskisi gibi değil? Cevabıysa kendiniz… Eskisi gibi değilsiniz değişmiş ve kendinize bir şeyler katmışsınız. Aslında bunun sonucunda iki kapı çıkar karşınıza ya ben bunu yaptım evet pişman oldum ve bir dahaki adımımı buna göre atacağım diyeceksiniz. Ya da keşke yapmasaydım, ah vah gibi bu şekilde kendinizi yıpratacaksınız ve kendinizi olması gerektiğinden daha çok üzeceksiniz. Peki bu size ne kazandırabilir ki? Zamanınızdan çalmanızı, kendinizi perişan etmenizi, sürekli o pişmanlığınızı düşünerek yaşamaktan ve üzülmekten başka ne kazandırabilir? Cidden hiçbir şey! Bu yüzden bunları göz önünde bulundurarak kendinizin hatalarını, eksiklerini ve pişmanlıklarınızı koyun önünüze kendinize söyleyin ki ‘’Ben bunları yaptım ve sebebi buydu kendimi keşke diyerek üzemem böyle yaşayamam. Gerekse ders almam lazım bu yaşadığımdan ve pişman olduğum şeylerden gerekse de bunu kabullenip önüme bakmam lazım ki şu anımdan çalmayayım.’’ Mesela pişmanlığınız sınavınla ilgili olsun, ailenle ilgili olsun, sporla ilgili olsun, arkadaşlarınla ilgili veya sevgilinle ilgili olsun konu neyle ilgili olursa olsun. Bakış açına göre kendini yönlendirmelisin. Evet sınavda ilgili veya okulla ilgili pişmanlığın oldu. Keşke deyip saatlerce düşünmektense bunu şu şekilde değiştirebilirsin. Şu an oturup çalışıp bunu nasıl düzeltirim neler yapabilirim gibi düşünebilir ve bunu uygulayabilirsin. Veya ailenle ilgili oldu hani keşke o şekilde konuşmasaydım demek bu yüzden üzülmek yerine, onların gönlünü nasıl alabilirim diye düşünüp onlara karşı bir adım atabilirsin. Bir sonraki örnek spor, çok zayıfım veya çok kiloluyum diye dert yanmak yerine diyet veya egzersiz ile daha iyi bir performans sergileyebilirsin. Diğer örnek arkadaş, sevgili veya dostunuz ile yaşadığınız pişmanlık içinse ya keşke şu şekilde konuşsaydım ya da o keşke böyle yapmasaydı gibi düşüncelere kapılıp beyninizi yormanız yerine; bu böyle yaşanmış ve bundan sonra bende karşımdaki nasıl davranırsa ve nasıl değer verirse aynı şekilde davranacağım ve değer vereceğim demek ne sizi nede karşınızdaki kişiyi üzer.

Pişmanlıklarını bir keşke olarak görüp düşünceler içinde kaybolma. Çünkü o an böyle yapmak seni daha rahat hissettirmiş olabilir. Ve pişman olursan da kendini yıpratma. Bunlar yaşandı ve pişmanım ama dikkat ederim ne olacak ki diye düşün. Bu yüzden kendini saatlerce, günlerce ve aylarca üzme. Buna takılı kalma çok fazla takılı kalmak insanın paranoyak olmasına sebep olur. Sonuçta senin kendini yıpratman geçmişini değiştiremez. Pişmanlıklarını kabullenip kendini üzmeden, gelecekteki yaşamın için tecrübelen ki kendi zamanını, kendi düşüncelerini harcama! Asla şu anını yaşamandan ödün verme. Çünkü sizi siz yapan pişmanlıklarınız değil bunu kabullenip tecrübelenmenizdir.

‘’KENDİNE İYİ GELEN ŞEYLERİ YAP VE KENDİNİ ÜZME’’

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank