Portakal kabuğu ile mücadele – Selülite karşı en iyi ipuçları

featured
Portakal kabuğu ile mücadele - selülite karşı en iyi ipuçları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çoğu kadın pürüzsüz bir cilt ister, ancak birçok insanın kalçalarında çukurlar vardır. Yaşlandıkça, kadınların yüzde 80 ila 90’ı portakal kabuğu olarak da bilinen selülit geliştirir. Bu zayıf bağ dokusundan kaynaklanmaktadır. Çukurlar krem ​​sürülerek giderilemez. Portakal kabuğu ile mücadele – Selülite karşı en iyi ipuçları

Selülit nasıl ortaya çıkar?

Selülit hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür, ancak portakal kabuğu kadınlarda çok daha yaygındır. Bu, bağ dokusunun yapısından kaynaklanmaktadır. Bu hamilelikler için avantajlı olan kadınlarda çok daha esnektir ama aynı zamanda daha hızlı görme kusurlarına da yol açar. Kadınlık hormonu östrojen nedeniyle vücudun bu bölgelerinin yağ depolaması daha olası olduğundan selülit ağırlıklı olarak uyluk ve kalçalarda görülür.

Bu daha sonra cildi ezik olarak iter. Selülitin yayılması genetiktir.
Bir çimdik testi ciltte gözle görülür çentiklere neden olur
Çukurlar ayakta dururken görülebilir, ancak yatarken görünmez
Çukurlar uzanırken de görülebilir

  • Selülit gelişimini hangi faktörler teşvik edebilir?

*Bağ dokusu zayıflığı
*Düşük kan basıncı
*Obezite
*Yetersiz egzersiz
*Venöz hastalık (toplardamar rahatsızlığı)
*Dolaşım bozuklukları
*Sigara içmek
*Selülite karşı ipuçları

Piyasada özel selülit önleyici kremler mevcuttur. Bununla birlikte, bunların yalnızca yüzeysel bir etkisi vardır ve bu nedenle cildin önemli katmanlarına yeterince derinlemesine nüfuz edemezler.

Selülite karşı dengeli beslenme

Selülit, diğer şeylerin yanı sıra, deri altı dokusunun yağ dokusundaki yağ birikintilerinden kaynaklanır, bu nedenle diyet, selülitin önlenmesi ve kontrolünde önemli bir rol oynar. Düşük şeker, tuz ve yağ oranı düşük bir diyet izlenmelidir. C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzeler yağ metabolizmasını uyarır ve selülite karşı yardımcı olur. Kafein selüliti şiddetlendirebilir, bu yüzden kahve ve enerji içecekleri sadece ölçülü tüketilmelidir. Alkol ve sigaradan da mümkünse kaçınılmalıdır çünkü bunlar toksinlerin depolanmasını teşvik eder ve bağ dokusuna zarar verir.

Yeterli hidrasyon, cildi sıkılaştırmak için özellikle önemlidir. Günde en az iki litre su ve bitki çayları şeklinde sıvı tüketilmelidir. Selülite karşı egzersiz
Hareket yoluyla sorunlu alanlarla hedefli bir şekilde mücadele edilebilir . Egzersiz kan dolaşımını hızlandırır, kasları güçlendirir ve yağ yakımını uyarır. Bacak ve alt egzersizler ile kas dokusu oluşumu desteklenir ve cilt sıkılaştırılır.
Yüzme, yoga ve Pilates egzersizleri de selülitle mücadeleye yardımcı olabilir.
Ancak her zaman hedeflenmiş spor egzersizleri olmak zorunda değildir ; günlük hayata daha fazla hareket de dahil edilebilir. Örneğin, asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz.

Selülit masajları kan dolaşımını hızlandırır ve yağ yakımını harekete geçirir

Selülit masajları kan dolaşımını hızlandırır ve yağ yakımını harekete geçirir. Mümkünse vücudun etkilenen bölgelerine her gün aşağıdan yukarıya doğru masaj yapılmalıdır. Bunun için masaj eldivenleri, fırça veya sünger lifleri uygundur. Yolma masajı da yardımcı olabilir.

Dönüşümlü duşlar ayrıca kan dolaşımını da uyarır. Bunu yapmak için, arka arkaya üç kez soğuk ve ılık püskürtmek ve soğuk suyla bitirmek en iyisidir. Alternatif duş, kışın bile her duşta yer almalıdır.

Selülit önleyici kremlerin etkisiz olduğu kanıtlanmıştır, ancak cilt üzerinde çok rahattırlar. Kremi uygulamadan önce deniz tuzu veya yosun özleri ile tam bir banyo, cildin kremlerin aktif bileşenlerine karşı duyarlılığını artırabilir.

Güneşlenirken dikkatli olun
Güneşlenmek güzel bir bronzluk sağlar ancak güneşte çok uzun süre yatmamaya özen gösterilmelidir. Şiddetli güneşe maruz kalma cilde zarar verir ve kolajeni parçalar.
Bu, erken cilt yaşlanmasına ve derin kırışıklıkların gelişmesine yol açar. Bu nedenle aşırı güneşlenmekten kaçınılmalı ve düzenli olarak krem ​​sürülmelidir.

  • Kozmetik cerrahi tavsiye edilmez

Bazı kadınlar liposuction gibi kozmetik ameliyatları düşünebilir. Bununla birlikte, böyle bir operasyon yalnızca istisnai durumlarda, örneğin çok fazla kiloluysanız, çünkü her zaman riskler içerdiğinden tavsiye edilir. En kötü durumda, bir operasyon komplikasyonlara yol açabilir ve cilt, işlemden sonra öncekinden daha gevşek olabilir.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!