Sağlıklı yaşam için 5 ipucu

Evimiz, kişisel alanımız ve aynı zamanda hoş bir inziva yeri olmalıdır. Sadece kendimizi güvende ve iyi hissettiğimiz ve sağlığımıza zarar verme konusunda endişelenmemize gerek olmayan bir yer. Çoğu insan bunun tam olarak böyle olduğunun farkında bile değil:

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Havadaki kirleticiler, egzoz gazları ve sudaki bakteriler gibi (görünmeyen) tehlikeler her yerde pusuda bekliyor. İşte Sağlıklı yaşam için 5 ipucu ;

Sağlıklı yaşam – mevcut trend mi yoksa sürdürülebilir değişim mi?

Sağlıklı yaşamı sağlamak için bazı önerilerimiz olacak, peki bunlardan hangilerini siz gerçekleştiriyorsunuz? Bunlar sıcaklık, ses, su, ışık ve havadır. Buna göre iyi ses yalıtımı, hoş bir oda iklimi, doğal ışık, temiz ve temiz hava ve saf su, sağlıklı yaşamanızı garanti eder.

Evinizi düzenli olarak havalandırın

Düzenli havalandırmanın sağlığınız için iyi olduğunu ve bu nedenle sağlıklı yaşamı teşvik ettiğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak kulağa çok basit ve banal gelen şey, şimdiye kadar fark ettiğinizden daha büyük sonuçlar getiriyor.
Özellikle modern binalar genellikle çok yüksek neme sahiptir. Ayrıca, yoğun yapı nedeniyle odalarda hava değişimi eksikliği vardır. Doğal bir hava değişiminin mümkün olması ve nemin azaltılabilmesi için havalandırmalıyız. Ancak pencereyi iki dakika açmak yeterli değildir. Evinizin havalandırmasını günde üç ila dört kez yapılmalı ve yılın zamanına bağlı olarak beş ila 30 dakika sürmelidir.

Düzenli havalandırmanın sağlığınız için iyi olduğunu ve bu nedenle sağlıklı yaşamı desteklediğini biliyor musunuz

Daha fazla enerji için gün ışığı

Gün ışığı da bizi daha enerjik ve daha üretken kıldığı için sağlıklı yaşama katkıda bulunur. Aslında, doğal ışığın tüm organizmamız üzerinde önemli bir etkisi vardır.
Üretkenliğe ek olarak, ruh hali ve esenlik de olumlu yönde etkilenir. Yeterli gün ışığı sayesinde kendinizi mutlu ve zinde hissedeceksiniz.
Evinizde yeterince pencere varsa, perde veya kepenk ile karartmaktan kaçının. Az pencereniz varsa, ışık içeriğini artırmak için aynaları kullana bilirsiniz. Evinize daha fazla doğal ışığın girmesini sağlayan cam kaplama gibi bazı pencere yenilikleri de vardır.

Temiz içme suyunuz olduğundan emin olun

Kuşkusuz, Türkiye’deki içme suyu, ek teknolojiler olmadan yüksek bir standardı karşılamamaktadır. Kirli içme suyunun sonuçları bazen ölümcül olabilir. Ağır metaller veya bakteriler gibi kirleticiler sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
Bu nedenle bir su filtresi kullanılması tavsiye edilir. Bunlar, ağır metaller ve pestisitlerin yanı sıra ilaç kalıntılarını, mikroplastikleri, kloru ve diğer maddeleri de ortadan kaldırır. Bir artısıda, su filtreleri ayrıca musluk suyunun daha iyi tadına varmasını sağlar.

Temiz içme suyunuz olduğundan emin olun

Duvarlarımızda oluşan küfleri önlemek

Küf önemli bir sağlık riski oluşturur. Ne yazık ki, küf oluşumu düşündüğümüzden daha sık meydana gelir. Küflenmeyi önlemek veya bunlarla mücadele etmek için kalıba dayanıklı duvar boyaları kullanabilirsiniz .
Kil, kireç veya diğer doğal malzemelerden yapılmış duvar kaplamaları da faydalıdır. Bunların nemi düzenleme avantajı vardır. Nemli havada nemi çekerken kuru havada tekrar verirler.

Yatak odasında evcil hayvanlara izin vermeyin
Küçük burunlar ne kadar sevimli olsa da evcil hayvanlar çok fazla kir ve toz yayar. Sadece alerjisi olanlar için değil, diğer tüm insanlar için de sağlığa tamamen zararsız değildir. Ancak burada düzenli vakumlama veya hava temizleyicileri kullanmak gereklidir. Vücudunuz en iyi uyurken toparlandığından, tüylü arkadaşlarınızın yatak odasına girmesine (ve kesinlikle yatağa girmesine) izin vermemelisiniz.

 

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!