Sistit Nedir Belirtileri ve Tedavisi

featured
Sistit Nedir Belirtileri ve Tedavisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sistit, tüm idrar yolu enfeksiyonlarının en yaygın olanıdır. Özellikle kadınlar etkileniyor. Mesane enfeksiyonu çok rahatsız edicidir ve sık idrara çıkma ihtiyacı ve idrar yaparken yanma hissi ile karakterizedir. Çoğu durumda, sistit zararsızdır ve birkaç gün sonra kaybolur, ancak bazı durumlarda antibiyotik tedavisi gereklidir.

  • Sistit nedir ve nasıl gelişir?

Kural olarak sistit, idrar yolunun bakterilerle enfeksiyonudur, ancak nadir durumlarda virüsler, mantarlar veya parazitler de tetikleyici olabilir. Mikroplar genellikle idrar yolundan mesaneye dışarıdan girer ve burada mesane duvarında iltihaplanma veya tahrişe neden olurlar.

Kadınlar sistitten erkeklerden çok daha sık muzdariptir.

Sistitin belirtileri

Bir sistitin en yaygın semptomları ağrı, idrar yaparken yanma hissi ve idrara çıkma dürtüsünün artmasıdır. Ancak diğer semptomlar bir mesane enfeksiyonunu da gösterebilir:

*Zor idrara çıkma (dizüri)
*Geceleri idrara çıkma ihtiyacının artması (noktüri)
*İdrar yapma dürtüsü o kadar ani ve acil olabilir ki, ilgili kişi artık zamanında tuvalete gidemez (idrar kaçırma dürtüsü)
*Mesane bölgesinde ağrı
*Mesanenin spazmodik, ağrılı kasılması
*Bazı durumlarda idrar bulanık görünür ve hoş olmayan bir kokuya sahiptir.
*Enflamasyon böbreklere veya erkeklerde prostata yayıldıysa, sırt ağrısı oluşabilir.
*Enfeksiyon vajinaya yayıldıysa, kadınlarda akıntı artabilir
*Nadir durumlarda ateş olabilir
*Nadiren idrarda kan görünebilir

Sistit – Belirtiler ve Tedavi

Sistitin nedenleri Sistitin en yaygın nedeni, doğal bağırsak florasının bir parçası olan Escherichia coli bakterisidir. Bununla birlikte, diğer bakteriyel patojenler ve nadir durumlarda virüsler, parazitler veya mantarlar da bir idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyebilir. Bazı ilaçların veya radyasyonun kullanılması da sistite neden olabilir. Erkeklerde sistit, prostatın iltihaplanmasından da kaynaklanabilir.

Aşağıdaki faktörler ayrıca bir sistitin gelişimini de teşvik edebilir:

Savunma bağışıklık sistemi ve diyabet gibi bazı metabolik bozukluklar
Sık cinsel ilişki mukoza zarlarını tahriş ederek bakterilerin üretraya girmesine neden olabilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için, eylemden sonra mümkün olan en kısa sürede idrara çıkmanız önerilir.
Hamilelik, hormonal dengede değişikliklere neden olur ve bu da idrar yolunun genişlemesine yol açarak mikroplara daha kolay erişim sağlar.
İdrar mesanenin dibinde birikirse, bakteriler için ideal bir üreme alanı olan idrar havuzu adı verilen bir havuz oluşur.

  • Sistit tedavisi

Komplike olmayan mesane enfeksiyonları genellikle kendiliğinden ve ilaç kullanılmadan geçer. Etkilenenler bol miktarda sıvı içmelidir. Mikropların hızlı bir şekilde durulanması için günde iki ila üç litre su içilmesi tavsiye edilir. Böbrek ve mesane çayları en iyisidir. Örneğin sıcak su şişeleri veya ısı paketleriyle mesanedeki kramp benzeri ağrıya ısı yardımcı olabilir. Antispazmodik ilaçlar da alınabilir. İbuprofen gibi basit ağrı kesiciler de semptomları hafifletmek için alınabilir.

  • Antibiyotik almak

Tek seferlik komplike olmayan sistit durumunda ilaç almak gerekli değildir. İlaçlar, sistitin süresini yalnızca biraz kısaltır ve mesane enfeksiyonu gelişme riskini artırabilir. Sistit genellikle antibiyotik tedavisinden iki ila dört hafta sonra ortaya çıkar.

Antibiyotikler yalnızca seyrin olağandışı olması, risk gruplarındaki hastalarda veya enfeksiyon böbreklere yayılması durumunda kullanılır. Sistit alışılmadık derecede uzun sürse bile, yani semptomlar iki günden fazla şiddetliyse veya sistit sık sık tekrar ediyorsa antibiyotik kullanılabilir.

Sistitin en yaygın nedeni, doğal bağırsak florasının bir parçası olan Escherichia coli bakterisidir

  • Sistit önleme, Mesane enfeksiyonları her an ortaya çıkabilir, ancak aşağıdaki önlemlerle bu önlenebilir:

Yeterince iç: Bakterilerin mesaneden atılması için günde 1,5 ila 2 litre sıvı tüketilmelidir.
Mesaneyi düzenli olarak ve tamamen boşaltın: mikroplar durgun idrarda daha iyi çoğalabilir. Bu nedenle tuvalete gitmeyi geciktirmemeli.
Alt karın bölgesinde hipotermiden kaçının: Soğuk, idrar yoluna kan akışını azaltabilir ve bu da yerel bağışıklık sistemini sınırlar. Bu nedenle kuru ve sıcak giysilere dikkat etmelisiniz.
Samimi hijyenin doğru uygulanması: Kadınlar tuvaleti kullandıktan sonra her zaman önden arkaya temizlenmelidir. Bu, mikropların gastrointestinal sistemden üretraya girmesini önler.
İlişkiden sonra idrarınızı yapın: Kadınlara, mikropların dışarı atılması için ilişkiden sonraki bir saatin ilk çeyreğinde mesaneyi boşaltmaları önerilir.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!