Tarım Arazilerinde Fare İstilası

featured
Tarım Arazilerine Fare İstilası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya’da tarım arazilerinde fare istilası: Çiftçiler zorda. Avustralyalı çiftçi Norman Moeris bir sabah tahıl hasadını kaplayan koruyucu örtüyü kaldırdığında yine yüzlerce fare ile karşılaştı. Norman Moeris, Yeni Güney Galler, Queensland ve Victoria eyaletlerinin bazı bölgelerinde, mahsullere zarar eden, tarım ekipmanları ve ev aletlerini kemiren, elektrik kesintilerine neden olan fare istilasıyla uğraşan binlerce çiftçiden sadece biri.

Bu bölgelerdeki yoğun yağışların neden olduğu selden kaynaklı fare istilası, aylardır hayatı olumsuz etkiliyor. Farelerin tarıma ciddi zarar verdiğini ifade eden Moeris, “Bunu artık çöpe atmak zorundayız. Bu yemi hayvanlara verirsek ölmelerine sebep olabilir” diye konuştu.

Kuraklıktan sonra fare istilası, çiftçileri zora soktu. Avustralya’daki yağışlar bugüne kadarki en büyük tahıl mahsulünün üretilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda farelere bol miktarda yiyecek sağlayarak hızlı üreme döngülerini ateşledi.

Çiftçiler daha etkili zehir talep ediyor

Moeris, Sidney’in 430 km kuzeybatısındaki Gilgandra yakınlarındaki çiftliğinde 2 bin 800 dönümlük arazide buğday, arpa, yulaf, nohut ve bakla ekiyor ve 900 merinos koyunu yetiştiriyor.

65 yaşındaki çiftçi, üç yıl süren kuraklık dönemi sırasında yaklaşık 2 bin 100 koyunun kaybının ardından, fare istilası nedeniyle 130 bin dolarlık tahıl kaybettiğini ifade etti. Moeris, “Kuraklık biz çiftçiler için çok zor oldu. Biraz ayağa kalktık, şimdi farelerle diz çöktük” diye konuştu; “evin etrafına tuzaklar ve su kovaları koymalarına rağmen, fareler gelmeye devam ediyor.”

Yeni Güney Galler eyaleti hükümeti bu ayın başlarında çiftçilere kemirgenleri ortadan kaldırmak için ücretsiz zehirli yem verdi. Ancak çiftçiler Avustralya’da yasak olan daha güçlü zehir bromadiolon kullanımına izin verilmesi için baskıda bulunuyor.

Bazı çevreciler, bromadiolon kullanımının yerli hayvanlarda istenmeyen sonuçları olduğu konusunda uyarıda bulundu. Uzmanlar fare istilasının son dönemde meydana gelen aşırı yağmurların bir sonucu olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Kaynak: euronews

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!