TOKi Evlerinin Sağlamlığı, Nasıl Yapılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TOKi Evlerinin Sağlamlığı, Nasıl Yapılıyor, Toki evleri, Japonya’da yapılan standardize ve modüler evlerdir ve deprem güvenliği açısından tasarlandıkları için depremlerde yıkılmamaya eğilimlidirler. Bu evler, prefabrike edilmiş parçalardan oluşur ve yapımı sırasında deprem yüklerine karşı güçlendirilir. Ayrıca, deprem sırasında hareket etme özelliği sayesinde enerji absorbansı sağlar ve böylece yapının yıkılma ihtimalini azaltır. Bunun yanı sıra, Toki evlerinde kullanılan malzemeler de deprem güvenliğine öncelik verilen malzemelerdir ve yapının dayanıklılığını artırır. Ayrıca, evin tasarımı da deprem güvenliği açısından optimize edilmiştir ve deprem sırasında güvenli bir şekilde evden çıkma imkanı sunar. Ancak her zaman yapılan tüm deprem güvenli önlemlere rağmen, büyük depremlerde bile tamamen yıkılmama garantisi vermek mümkün değildir. Bu nedenle, her zaman deprem öncesi hazırlıklı olmak ve deprem güvenliği konularında bilinçli olmak en iyisidir.

Deprem bölgesinde TOKİ’nin yaptığı 133 bin 759 konuttan hiçbiri yıkılmadı. 2011’deki büyük Van depreminde de TOKİ binaları yıkılmamıştı. Peki TOKİ neyi farklı yapıyor da binalar daha sağlam oluyor? Öncelikle TOKİ evleri radye temel üzerine kuruluyor. Radye temel, binadan gelen yüklerin zemine yüzeysel bir biçimde yayılmasını sağlıyor. Bu şuna benziyor; karda yürüyorsunuz, bir ayakkabınız var ve her adımda batıyorsunuz. Eğer normal ayakkabılar yerine yüzey alanı geniş palet tarzı bir şey giymiş olsaydınız ya batmaz ya da daha az batardınız. Tabii bu TOKİ harici yeni yapılan evlerde de sık sık görülmeye başlandı ama TOKİ’nin farkı şimdi söyleyeceğim sistemde yatıyor. O da perde beton yöntemi. Bu yöntemde duvarlar, deprem, rüzgar gibi yanal yükleri karşılayıp zemine aktarıyor. Özellikle yüksek binalarda bu çok önemli çünkü bir sarsıntı anında yüksek binaların eğilme, yana yatma ihtimali daha yüksek. Bu yükler zemine aktarıldığında, binanın karşılaşmış olduğu güç tüm alana yayıldığı için sarsıntı hafifletilmiş oluyor. Kaynak:Zraporu

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!