TUİK’ten Enflasyon Açıklaması Geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ocak Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Merakla beklenen Ocak ayı enflasyon oranlarına ilişkin TUİK’ten enflasyon açıklaması geldi. Doların hızlı yükselmesiyle fırsatçılara gün doğdu. Sık sık yapılan zamlarla alım gücü düşen vatandaşın geçim derdi uykularını kaçırmaya devam ediyor. Ocak ayında yüzde 50’yi bulması beklenen enflasyonun TUİK’İN açıkladığı rakamlara göre yıllık TÜFE  yüzde 48,69 olurken, aylık ise yüzde 11,10’da kaldığı görüldü. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin Japon haber ajansı Nikkei yaptığı açıklamada enflasyonun Nisan ayına kadar yüzde 50’yi bulacağını ancak yüzde elli sınırını aşmayacağının öngörüldüğünü açıkladı. Ülkemizin içinde bulunduğu süreçte en büyük sorununun enflasyon olduğunu vurgulayan Nebati, bakıldığında bu sorunun bütün dünya ülkelerinde yaşandığının altını çizdi. Ocak ayından itibaren başlayan yükselmenin, Nisan ayına kadar zirve yapmasını tahmin ettiklerini belirtti. Nisan ayından sonra yaz aylarının etkisiyle düşüşün başlayacağını ve Aralık ayında ise keskin düşüşün gerçekleşeceğini umduklarını söyledi.

Yeni Rakamlarla Kira Artışı Ne Kadar Olacak

Açıklanan enflasyon rakamlarından sonra en çok merak edilen konu kira artış oranları oldu. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’ye göre belirlenen Şubat ayında yapılacak kira zammı yüzde 22,58 olarak açıklandı. 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanan kira artışı açıklanan enflasyon verilerinin yüksekliği nedeniyle geçtiğimiz yıllara nazaran kiracıları bir hayli zorlayacağa benziyor. Son 19 yılın en yüksek rakamlarına ulaşan enflasyonun yükselmesiyle evsahibi-kiracı sorunlarında da artışa neden oldu.

Kiracılar Kara Kara Düşünüyor

Şubat ayına kadar bin lira kira ödeyen bir kiracı yeni rakamlarla ev sahibine 1.225,8 TL ödeme yapacak. Kanunen ev sahipleri ya da iş yeri sahiplerinin sözleşmeli kiracılarına TÜFE’ye göre belirlenen kira artışı oranı dışında bir kira bedeli talep etmesi yasak. Ancak enflasyonu bahane eden fırsatçılar, kiracılara yüksek kira bedeli dayatarak mağduriyetlere zemin hazırlıyor

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!