Bizi Sosyal Medyada Takip Edin!...

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası…

Türkiye Geneli Korona Haritası - Seferihisar

Türk Kahvesinin 40 yıl Hatırından Fazla İşlere de Yaradığını Biliyor musunuz?

O klasik sözü alıntılayarak başlayalım biz de: Bir kahvenin kırk yıl hatrı vardır…

Türk Kahvesinin 40 yıl Hatırından Fazla İşlere de Yaradığını Biliyor musunuz?
21 kişi
13 Ocak 2020 - 5:34

Evet bir kahvenin kırk yıl hatrı vardır ama yalnızca bununla da kalmaz daha kokusunu alır almaz insanı iyi hissetiren Türk kahvesinin faydaları da saymakla bitmiyor. Osmanlı döneminden bu yana tadıyla, kokusuyla, sunumuyla, içimiyle herkes için ayrı bir yere sahip olan; kimisinin yanında lokumla kimisinin çikolatayla servis ettiği Türk kahvesi; dünyada telvesiyle ikram edilen tek kahve türü…

2013 yılında UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne dâhil edilen Türk kahvesinin faydalarına gelin birlikte göz atalım:
Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma; her gün düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde uzun yaşama oranının daha yüksek olduğunu söylüyor. Elbette bu tek başına Türk kahvesine bağlı olmasa da düzenli beslenen ve sporunu yapan insanların günde bir fincan Türk kahvesi içmesinin yararlı olabileceğini söyleyebiliriz.

blank

Kahvenin dünyadaki en iyi antioksidan kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Dünyada telvesiyle sunulan tek kahve olan Türk kahvesi antioksidan açısından zengindir. Antioksidanlar vücudumuzdaki hücreleri koruyarak kansere karşı da mücadele eder. Polifenoller ile antikanserojen özelliklere sahip olan Türk kahvesini içmenizde bir sakınca yok… Hatta Türk kahvesini yanında antioksidan açısından güçlü olan çikolatayla yemeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.
Türk kahvesi yağ yakımı için de etkili. Spordan yarım saat önce içilen Türk kahvesi spor esnasında yağ yakımını artırıyor. Adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakımını sağlıyor.


blank

Türk kahvesini içtikten sonra telvesini dökmeyip yüzünüze sürün. Kahve telvesi cildinizi canlandırarak cildi sıkılaştırır. Ayrıca cilt altındaki kan damarlarını daraltır ve şişlik gibi problemlerin inmesine yardımcı olur. Göz altı şişkinliği için deneyebilirsiniz. Yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız Türk kahvesini hayal edin. Nasıl kahvaltının mutlulukla ilgisi varsa kahvenin de var. Sabah saatlerinde içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesi zihinsel fonksiyonları destekleyerek konsantrasyon kabiliyetini ve ezber gücünü artırıyor. Kahvenin içinde bulunan antioksidan sayesinde mutluluk hormonu da harekete geçiyor. Yapılan araştırmalara göre kahve içenlerin depresyona yakalanma oranı, içmeyenlerden yüzde 10 daha düşük…

blank

Kahve; içindeki kafein, klorojenik ve kafeik asit bileşenleri sebebiyle diyabeti oluşturan etkileri ortadan kaldırabiliyor.

blank
blank

© Copyright 2017 HisMedya.com tüm hakları saklıdır.

sanalbasin.com üyesidir
blankblankblankblank