ULU ÖNDER’e ÖZLEM ve MİNNETLE

Her 10 Kasım’da olduğu gibi bu sabahta milyonların Atatürk'e olan özlemini vurdu zaman, saat 9’u 5 geçerken.

featured
Turkey, Ankara, Ataturk's Mausoleum and time passes 09:05
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sirenler ATA İçin Çaldı 

Her 10 Kasım’da olduğu gibi bu sabahta milyonların Atatürk’e olan özlemini vurdu zaman, saat 9’u 5 geçerken. Saygı duruşuna durdu yollarda insanlar, minnetle mavi gözlü liderlerine. 83 yıl geçmesine rağmen acının izi hep aynıydı. Milyonlarca insanın duaları Mustafa Kemal Atatürk için ulaştı göklere. 1938 yılının bir kara sabahı dünyaya Türk’ün gücünü gösteren lider, yurttaşlarının gözünde yaşlarla hayata gözlerini yumdu. Dolmabahçe Sarayı’nda ansızın sessiz sedasız yatağında veda etti yorgun milletine. Savaşlardan, yokluktan beli bükülmüş halkıyla el ele kurduğu Cumhuriyet için daha ne çok yapacağı vardı oysa… Zamansız gelmişti bu ayrılık bir 10 Kasım sabahı. 

Ufka Bakan Mavi Gözlere Dinmeyen Hasret

Bir lider düşünün ki, vatan topraklarını düşmana yar etmemek için cephede uyuyan. Tarihe nice destanlarla Türk’ün gücünü altın harflerle yazdıran. Atının üzerinde  ‘bitti’ denilen bir milletin kaderini yeniden yazan, koca bir ülkeyi küllerinden yeniden doğuran kahramandır o! Kurduğu Cumhuriyet ve bize emanet ettiği inkılaplarıyla medeniyetin, yükselişin ve kurtuluşun başmimarıdır. Dört bir yandan ateşe verilmiş bir ülkenin gözü pek ve yılmaz savunucusudur.  

Çok Erkendi Oysa Vedası

Masmavi gözleriyle derin derin bakarken aklında neler vardı daha kimbilir… Karanlığın içinden söküp aldığı milletiyle yürek yüreğe yeniden inşaa edecekti Anadolu’nun dört bir yanını. Modern, çağdaş ve ilimde zirveye yürüyen bir gelecek sunduğu çocuklarla Cumhuriyeti büyütecekti. Bir 10 Kasım sabahı  ansızın bir sızı bıraktı milletinin kalbinde. Öyle bir liderdi ki, ölümünün ardından dünya basınında da vefat haberi geniş yer buldu. Bir zamanlar ülkesinin kurtuluşu için demir yumruğunu vurduğu dünya şimdi saygıyla eğiliyordu arkasından. Naaş’ı önünden geçen gözüyaşlı çocuklar ve kadınlar vardı. 19 Kasım’da ağıtlarla bindirildi Yavuz Zırhlısı’na milletin ATA’sıOrdan da geçici kabri Etnografya Müzesi’ne defnedildi. Tarihin gördüğü en büyük lider ebedî istirahatgâhına yine aynı acıyla 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’e defnedilirken yine peşinden ağlayarak yürüyen binler vardı. Bu acı hiçbir zaman eskimeyecek biliyoruz. Ve gelmeyecek böyle bir lider cihana! Biz her 10 Kasım’da seni acıyla, özlemle, minnetle anıyoruz… 

 

 

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!