Özgül Altun

PARANOYA NEDİR?

Yunanca 'paranous' kelimesinden türetilen ve 'düpedüz delilik' olarak tanımlanan psikolojik hastalığın adıdır.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Paranoya aşırı derece korku ve kaygıyla ortaya çıkan, mantıksız kuruntularla yoğrulan yargıların kişinin iç dünyasında oluşturduğu tahribattır. Sonu gelmeyen şüphelerin gerçekliğine inanan insanların etrafındaki insanlara zarar verebildiği ciddi bir hastalıktır. Özellikle adli vak’aların bir çoğunda karşımıza sık sık çıkmaktadır. Sıradan şüpheleri olan herkes paranoyak değildir elbet. Alınganlık, kırılganlık, kıskançlık her insanın doğasında olan duygulardır. Paranoyak kişiler, sağlıklı insanlardan farklı olarak bu duyguları aşırı yoğun halde yaşar ve bunu asla kabullenmez.  Her şeyin altında bir neden arar, insanlarla hem kendinin hem de yakınlarının görüşmelerini istemez, hasta olmadığına ve kendi kafasında kurguladıklarının gerçekliğine etrafındaki insanları da inandırmaya çalışırlar. Doktora gitmeyi, ilaç kullanmayı, kısacası tedaviyi kesinlikle kabul etmezler. Bu nedenle paranoyak kişilere ilaçları genellikle farkında olmadan, gıdalar yardımıyla verilir.

Paranoyaklık Nasıl Ortaya Çıkar?

Genelde paranoid kişilik bozukluğu çocukluk evresinde başlar. Baskıcı bir aile, çocuklukta yaşanan şiddet, aşırı korkutulma ve baskılanma bu hastalığın oluşumunda sıklıkla karşılaşılan ilk adımdır. Paranoid kişiliklerde, insanlara üstten bakma, aşırı alınganlık, aşırı kırılganlık gibi tavırları görmek mümkün. Ancak Paranoid kişilik bozukluklarda durum daha sancılıdır. Tek bir konuda yoğunlaşan hasta, kendince inandığı haklı gerekçeler yüzünden insanlara karşı yoğun şüpheler taşır. Aldatılma, öldürülme korkusu gibi şüpheler yüzünden yakınlarının hayatını kabusa çevirirler. Paranoyaklığın tespit edilmesi çok zordur. Ne kadar kendinizi anlatmak isteseniz de, hasta kafasındakilerin doğruluğundan asla vazgeçmez. Paranoid Kişilik bozukluklarında iyileşme sağlanması sabırlı ve tam destekli aile bireyleri sayesinde gerçekleşebilir. Çocuklukta yaşanmış aşağılanma, alay edilme, cinsel taciz ya da tecavüze uğrama, şiddet ve aşırı baskı kişinin iç dünyasında ciddi tahribata neden olur. Aile bireyleri, tedavi gören paranoid kişilik bozukluğu tanısı konmuş hastalara bu bağlamda bakarak, sorunun kaynağının çözümünde etkin görev alabilirler.

Paranoya Tedavi Edilmezse Ne olur?

Paranoid Kişilik Bozukluğu hastalığı kişinin kendine ve yakınlara ciddi zarar veren bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediğinde şizofreni ile birleşir ve bu sanrılar adli vak’alara dönüşebilir. Bu tür durumlara şiddete eğilim had safhadadır. Bu tür hastaların gerçekleştirdiği cinayet ve yaralama olayları sık sık haberlere konu olmaktadır.

Paranoyak Kişilere Karşı Nasıl Davranmalı?

Bu hastalıktan muzdarip hastaların yakınları öncelikle empatiyle yaklaşmalı ve sabırlı bir tutum sergilemelidir. Hastanın kafasında kurguladığı sanrıların gerçekliğini kabul etmeden ve desteklemeden, inanmış gibi yapmamalı ancak karşı da çıkılmamalıdır. Özellikle verilecek sert ve yüksek tepkiler, hastanın kontrolden çıkmasına neden olabilir ve şiddet olaylarının açığa çıkmasını sağlayabilir. Sevgiyle ve empatiyle yaklaşım ve ihmal edilmeyen tedavi yöntemleriyle hastanın sağlığına kavuşması sağlanabilir.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!