Semre

YALNIZLIĞIN BİR HASTALIĞA DÖNÜŞMESİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YALNIZLIĞIN BİR HASTALIĞA DÖNÜŞMESİ, Teknoloji’nin artmasıyla insanlar birbirinden daha da uzaklaşmaya başladı. Çağımız insanın en büyük çıkmazlarından biri yalnızlık duygusu galiba`, Ne yazık ki bu yalnızlık kalabalık içinde yaşanıyor.

Çoğunluğun içinde yapayalnız kalan bireylerin dünyasına bunalım giderek artıyor. Böylece gelişen dünyanın aksine, ruhlardaki fakirleşmenin zorlukları her geçen gün daha fazla hissediliyor. Alabildiğine hızlı gelişen dünyamız, teknoloji‘nin ilerlemesiyle birlikte insanlığın yararına olduğu kadar kimi zaman zararına olan\olabilecek etkileri de gündeme getiriyor.

Araçları amaç haline getirerek modern çağa ayak uydurmaya çalışan insanoğlu artık daha hızlı konuşuyor, tüketiyor her halde işlerini bir çırpıda bitiriyor. Buna da çalışma hayatının yoğunluğu ve teknolojinin çok önemli etkisi var. Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı ve aynı zamanda sempozyumun kurulu başkanı yalnızlık duygusunu ve araştırmada elde edinilen verilere göre, 2019 Yılında İstanbul’un yalnızlık haritasının ortaya konulduğu araştırma sonucu, İstanbul’un farklı semtlerinde yaşayan insanların yüzde 53`ü kendisini yalnız hissediyor.

YALNIZLIĞIN BİR HASTALIĞA DÖNÜŞMESİ

Buna ek olarak yüzde 36`sı yalnız kaldığında kendini yalnız hissediyor. Kendini yalnız hissedenlerin çoğu gençlerden oluşuyor. Gençlerin yüzde 23`ü kendisini daha yalnız hissederken, kalan kişilerin yüzde 36`sı mutsuz, yüzde 45`i ise nötr hissediyor. Yalnızlık sıralamasında gençlerden sonra bekarlar, dul\boşanmış kişiler, gelir düzeyi yüksek kişiler, göçmenler, yalnız yaşayanlar, ya da arkadaşlarıyla birlikte evde yada yurtta yaşadığını belirten kişiler öğrenciler geliyor.

Yalnızlık hissinin oluşturduğu mutsuzluk duygusunda cinsiyet farklılığın bir etkisi yoktur. Toplumsal kültürün oluşturduğu baskılarla duygusunu dışa vurmakta daha temkinli davranan erkekler ve kadınlar vardır.

Yalnızlıkla başa çıkmanın tek yolu aile ile vakit geçirmektir. Sevdiklerimizle sohbet etmek, sosyal yetenekleri geliştirmek, misafir ağırlamak vs. gibi iyileştirici diğer şeyler yanlılığı azaltacağına önemle altını çiziyoruz.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!