Sevilay Arikan

Nasıl olsun?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayatlarını paylaşmak için hayallerle dolu birlikteliğe adım atan kadın ve erkek, evlenmek için umutla bir yola giriyorlar ve bir çok ritüeli gerçekleştiriyorlar. Evliliklerinin başlarında bir ömür mutlu olacaklarına inanan taraflar bir anda nasıl oluyorsa düşman iki insan halini alabiliyorlar. Buna aile ve çevre faktörleri büyük rol oynuyor.

Diğer yandan maddi manevi zorluklarla kurulan bu yuvalar çok basit sebeplerle kişilerin tahammül derecelerinin zamanla bitmesinden kaynaklanabiliyor. Maalesef ki yıllardır süregelen bu ikili ilişkilerde ya da evliliklerde zaman zaman tarafların anlaşamayarak boşanmalarına, boşanmak istemeyen eş diğer eşinin hayatını sonlandırması gibi ağır bedeller ödeterek bitmesine neden oluyor. bencillikleri, kıskançlıkları, baskıları, birbirlerinin üzerinde hakimiyet kurmaya çalışmaları sebebiyle hayallerle kurulan yuvalar hiç istenmeyen sebepler silsilesi sonucu bitebiliyor.

Boşanmalar anlaşmalı kimi zamansa çekişmeli olurken evlilikler her iki tarafa da aşılamayan sonuçlar doğurabiliyor. Bu sebeplerin başını çocukların velayeti ve eş kıskançlıkları alıyor. Eşini ya da arkadaşının bir başka insanla olabileceği düşüncesi eşler arasında aşılamayan sonuçlara yol açabiliyor. Buna tahammül gösteremeyen bazı eşler akabinde hemen baskı ve şiddete başvuruyor. Bu da geri dönülemez sonuçlara yol açabiliyor. Son zamanlarda eşine bıçakla ya da silahla saldıranların, yüzüne veya bir uzvuna kimyasal madde dökenlerin, dövenlerin haberlerini televizyonda yada sosyal medyada çok sıklıkla görüyoruz. İçimiz yanarak izlediğimiz bu vahşet dolu olayların bir an önce sonlandırılması için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Toplumun bilinçlenmesi ve bu tür olayların kanıksanmaması insanlık görevimizdir.

Bu vahim olayların mümessilleri en ağır biçimde cezalandırılmalı ve adalet önünde gereken cezayı almaları sağlanmalıdır. Yaşamak için mücadele eden bir kimsenin hayatı hiç kimsenin tasarrufunda değil, değer olarak diğerinden üst yada alt konumunda olamaz. Yaşama hakkı doğuştan kazanılmış bir haktır. Kimsenin insiyatifine insafına bırakılamaz. Toplum olarak ne zaman bilinçlenir ve birbirimize değer verirsek saygı ve sevgiyi öğrenir öğretirsek işte o zaman bir şeyleri değiştirebiliriz. Daha birkaç gün önce gencecik kızımızın samuray kılıcı ile öldürüldüğünü haberlerde izledik.

Çok vahim bir olay.. Neresinden tutsak elimizde kalıyor. Adamın savunmasına bir bakar mısınız:_“kızı çok savunmasız gördüm”…Savunmasız olarak yürüyen her insan arkasını kollasın her an bir yerlerden kılıç gelebilir öyle mi ? Yapmayın! İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz! Dünyada hep birlikte yaşıyoruz. Bu birlikteliğin getirmiş olduğu sorumluluklardan kaçamayız. Çocukluk yaşta başlayan sorumluluk ilkesini belleğimize kazımalıyız. Herkesi sevmek zorunda değiliz, ama lütfen insanların hayvanların ve tüm canlıların yaşama hakkı olduğunu unutmayalım. Saygılar…

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!