Yıllar Önce Yapılmış Ama Hala Sırrı Çözülemedi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Leonardo da Vinci’den Mona Lisa, 1503, ‘Virgin of the Rocks’, 1483, ve ‘The Virgin and Child with Saint Anne’, 1513

Bazı uzmanlar bu tabloların aslında tek bir resmin farklı açıları olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca bazı insanlar da bu üç tablodaki manzaraların Dünya’dan değil de Ay’dan alındığını iddia ediyor. Bunun büyük olasılıkla nedeni, bu üç sanatçının da jeoloji ile ilgilenmesi olabilir.

Edgar Degas’ın ‘Bir Kadının Portresi’, 1896

Fransız ressam Edgar Degas‘ın tablosunun altında gizli bir portre bulan bilim insanları; resmin altındaki gizli portreyi X-ray cihazları yardımıyla ortaya çıkardı ve bu kadının, Degas‘ın diğer eserlerinde de sıkça kullandığı Emma Dobigny olduğu bu şekilde ortaya çıkartılmış oldu.

Francisco Goya’nın ‘Giyinik Maya’ ve ‘Çıplak Maya’ eseri, 1795, 1800

Aslında iki versiyonu olan bu tablonun ilk hali ‘Çıplak Maya‘. Tablo, batı sanatının en eski eserlerinden biri olma özelliğini taşısa da aslında bilinenin aksine mitolojiyle alakalı değil. Goya; 1808 yılında, İspanyol engizisyonu tarafından, yaptığı tablo yüzünden ahlaksızlıkla suçlandı. İkinci eser olan ‘Giyinik Maya‘ ise İspanyol bakan Manuel Godoy‘a ait. Birçok insan bilmese de, özel bir mekanizma kullanılarak ‘Giyinik Maya‘, ‘Çıplak Maya‘ya dönüşebiliyor.

Shishkin’nin ve Savitsky’nin ‘Morning in a Pine Forest’ tablosu, 1889

Bütün hayatını doğayı resmetmek üzerine kurmuş olsa da istediği gibi ayıları çizemeyen Shishkin, başka bir ressamdan yardım istemiş. Ayıları Savitsky çizmiş olsa da tabloyu satın alan Tretyakov; eserin üzerindeki ismini sildiği için, herkes tarafından sadece Shishkin’e ait olduğu düşünülmüş.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

En son haberler ve güncellemeler için size bildirimler göstermek istiyoruz.
Dismiss
Allow Notifications