Yoga – nedir ve kime uygundur

featured
Yoga - nedir ve kime uygundur
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yoga – nedir ve kime uygundur? Yoga, vücudu ve zihni uyumlu hale getirmesi beklenen ve artan popülaritesinin tadını çıkaran Hindistan’dan bütünsel bir egzersiz sistemidir. Yalnızca Türkiye’de, beş milyondan fazla insan düzenli olarak yoga yapıyor. Bazıları için bu bir spor iken , bazıları ise bunu felsefi bir ders olarak görüyor. Yoganın hem fiziksel hem de zihinsel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

Yoga nedir

Yoga” terimi, “birlik” veya “uyum” gibi bir anlama gelen Sanskritçe “yui” kökünden gelir. Yoga, Hindistan’da iki bin yıldan fazla bir süre önce geliştirildi ve kendisiyle uyum içinde yaşamanın mümkün olması gereken bir tekniktir. Felsefi öğretim bedeni ve zihni birleştirmelidir. Yogadaki fiziksel egzersizlere asan adı verilir ve doğadan gelen unsurları yansıtır ve bu egzersizler de adlandırılır.

19. yüzyıldan beri yoga, Batı’da da artan bir popülariteye sahip. Yogi denen birçok uygulayıcı için yoga günümüzde felsefi ve ruhsal yönün önemli bir rol oynamadığı bir spor olarak uygulanmaktadır.

Yoga terimi, birlik veya uyum gibi anlamlara gelen Sanskritçe yui kökünden gelir.

Ne tür yoga var?
Şu anda yaklaşık 22 farklı yoga türü ve yüzden fazla farklı duruş (asans) var. Her yoga tarzı farklı şekilde uygulanır, ancak temel amaç hepsi için aynıdır: beden ve zihin uyum içinde olmalıdır, bu da sağlık ve yaşam kalitesinde bir iyileşmeye yol açmalıdır.

Aşağıdakiler yoga türleri en popülerler arasındadır:

  • Hatha Yoga
  • Ashtanga yoga
  • Kundalini yoga
  • Bikram yoga
  • Yoganın Faydaları
  • Yoganın beden ve zihin üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Yoga egzersizlerinin ne gibi avantajları vardır?

Yoganın beden ve zihin üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir
Beden, zihin ve ruh uyumlu hale getirilir
Kendi vücut hissinizi geliştirir
Daha yüksek bir özgüven yaratır
Gerginlik ve ağrı azalır
Daha iyi sağlık sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir
Stresle başa çıkmak
Daha fazla huzur var
Kaslar ve kemikler güçlenir
Konsantre olma yeteneği artar
Daha fazla enerji ve yaşama sevinci sağlar
Uyku geliştirildi
Yaş problemleri hafifletilir
Yaşam kalitesi yükselir
Zihinsel zindelik artar

 

Yoganın beden ve zihin üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Yoga kimler içindir?

Prensip olarak, cinsiyet, yaş veya fitness seviyesinden bağımsız olarak herkes yoga yapabilir. Egzersizler kişiye özel uyarlanabilir. Ancak yogilerin çoğu kadındır, erkekler buna daha az ilgi gösterir. Pek çok farklı yoga stili vardır, böylece herkes için doğru olanı vardır. Yoga bedeni eğitmenin yanı sıra iç huzuru ve dengeyi sağlayabilir. Etkili bir egzersiz arıyorsanız ve iç yaşamınızla uğraşmak istemiyorsanız, başka bir spor yapmayı tercih etmelisiniz.

Stres altında olan insanlar yoga yoluyla bir denge biçimi bulabilirler.

Yoga ayrıca çeşitli klinik tablolar üzerinde faydalı etkilere sahip olabilir. Örneğin sırt problemleriniz varsa, yoga egzersizleri kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir. Uyku problemi olan insanlar nefeslerine odaklanmak ve sakinleşmek için yogayı kullanabilir. Yüksek tansiyonu olan kişilerde gevşeme teknikleri kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Yaşlılar için bile yoga çok uygundur , çünkü egzersizler belirli ihtiyaçlara göre uyarlanabilir.

Ancak önceden var olan hastalıklarda özel dikkat gereklidir ve yoga egzersizleri sadece bir doktora danışarak yapılmalıdır. Nitelikli yoga öğretmenleri genellikle hangi egzersizlerin makul ve kimler için uygun olduğunu değerlendirebilir.

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!