ZAMLAR KARŞISIN DA HALK ÇARESİZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Euronews’te yer alan habere göre, Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre 2019 yılının ilk yarısı ile 2021 yılının ilk yarısı arasında 39 ülkenin 24’ünde elektrik fiyatları yükselirken 15’inde ise düştü. Artışların çoğu yüzde 10’nun altında. 10 ülkede artış oranı yüzde 5’ten düşük. Son 2 senenin doğalgaz şampiyonu da açık farkla Türkiye oldu. 2019-2021 yıllarının ilk yarısında konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 42.3 yükseldi. İkinci sırada yüzde 12.7 ile Ukrayna var. Hollanda’daki artış ise yüzde 4.3 ile sınırlı kaldı. En çok artış yüzde 47.4 ile açık ara Türkiye’de. Ardından yüzde 21.9 ile Polonya ve yüzde 20.8 ile Ukrayna geliyor.

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, doğalgaz zammına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“DOĞALGAZA DA ELEKTRİĞE DE YENİ ZAMLAR YOLDA”

“Bu kış zor geçecek. Vatandaş doğalgaz yakamayacak” diyen Aydemir, “Doğalgazda fiyat artırmadık diyorlar ama doğalgazda da fiyat artırmak zorunda kalacaklar, elektrikte de fiyat artırmak zorunda kalacaklar. Önümüzdeki günlerde doğalgaza artışlar geldiğinde şaşırmayalım” ifadelerini kullandı.

ÖTE YANDAN ELEKTRİĞE YAPILAMLAR DA VATANDAŞI UMUTSUZLUĞA GÖTÜRDÜ

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi muhabirleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca elektriğe yapılan son zamla beraber vatandaşa düşünceleri soruldu. Emekli Nazmi Yılmaz, “Nereden bakılsa işin içerisinden çıkılacak vaziyette değiliz. Kredilerle hayatı devam ettirmeye çalışıyoruz. Benim 2 tane çocuğum var, ikisi de işsiz. Ben bu sıkıntılar içerisinde gelen bu zamdan sonra yaşamak istemiyorum. İnsanların şu anda psikolojisi çok bozuk. Seçim zamanı insanların gözlerini çok güzel süslemesini biliyorlar, seçim bitti gerçeğe döndük. Elektrik ve doğalgaza gelen bu zam insanları elektriksiz ve doğalgazsız yaşamaya itiyor” ifadelerini kullandı.
Öğrenci Mehmethan Yılmaz, “Yapılan bu zam çok fazla ve gereksiz. Ben öğrenci evinde 3 arkadaşımla birlikte kalıyorum, geçen yıllarda elektrik ve doğalgaz için ödediğimiz borç bu yıl 2 katına çıktı. Okuyan öğrenciler için de çok zor bir durum. Bir de bu zamlar olunca çekilmez oluyor. Ben öğrencinin bu zamlarla karanlıkta oturmasını bile beklerim çünkü şartlar buna itiyor bizi” dedi.
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın asgari ücret mesajı dikkat çekti.

DİSK Başkanın Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret taleplerini bir basın toplantısı ile açıkladı. Çerkezoğlu, “Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücreti en az net 5.200 TL olmalıdır.” diye konuştu
Son dakika: DİSK ayrıca diğer çalışanların ücretlerine de 1.000 TL iyileştirme isterken, en düşük emekli aylığının da asgari ücret düzeyine yükseltilmesini istedi.
PEKİ YAPILACAK ASGARİ ÜCRET ZAMMI YETERLİ OLUR MU ? ERDOĞAN NE KADAR İYİLEŞTİRME YAPACAK ÖNÜMÜZDE Kİ GÜNLER DE KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR BELLİ OLACAK.

KAYNAK:GOOGLE NEWS,EURONEWS,AKŞAM

seo hizmeti - seferihisar web tasarım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

His Medya | Haber, Video, Yaşam, Astroloji ve dahası... ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!